Covid 19 Nedir? Belirtileri Nelerdir?

2021 Mayıs ayı itibarı ile pandemi ile mücadelede 1 yılı aşkın süre geride kaldı. Bu süre içinde dünya genelinde pek çok alanda belirgin değişiklikler oldu. Yaşam tarzları, sosyalleşme, sağlık ve ekonomi gibi insan hayatının önemli noktalarında olumsuz gelişmeler oldu. Covid 19’un ilk olarak Çin’in Wuhan kentinden çıktığı düşünülüyor. 2019 yılında Wuhan’dan dünyanın her noktasına yayılan virüs, hala etkisini koruyor. Uğradığı mutasyonlar ile etkisinin ve bulaşıcılığının arttı da uzmanlar tarafından söyleniyor.

Salgının göründüğü Çin, 23 Ocak 2020’de Wuhan ve çevre kentlerde karantina süreci başladı. Dünya henüz böylesine büyük bir etkinin olacağından habersizdi ancak yine de tedbirlerini aldı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Çin’den gelen yolculara taramalar yapıldı. Ancak bu yeterli olmadı. Ne kadar süredir virüsün içimizde olduğu bilinmediğinden alınan önlemler ya gecikti ya da yetersiz kaldı.

Özellikle Şubat ve Mart aylarında Avrupa ekonomisi ve sağlık sistemi neredeyse çökme noktasına geldi. İtalya’nın başını çektiği salgında, İspanya, Fransa ve İngiltere başlangıçta en fazla etkilenen Avrupa ülkeleri oldu. Türkiye’de ise ilk vaka Mart ayında görüldü. Bu süreçten sonra çeşitli kısıtlamalar ve önlemler alındı. Ancak bu da yeterli olmadı ve vaka sayıları sonbaharda yükseldi. Bir ara Avrupa’nın en fazla vaka gösteren ülkesi oldu. Sonrasında iyiye doğru bir gidişat olsa da 2021’in Nisan ve Mayıs aylarında en fazla vaka görülen ülke yine Türkiye oldu.

Covid 19 Belirtileri

Covid 19’un belirtileri herkeste farklı şekilde görülüyor. Ortaya çıkan belirtileri her vaka göstermiyor. Bazıları çok kolay atlatırken, hatta farkına bile varmazken, bazı hastalarda bu durum ciddi seviyede rahatsızlıklara kadar gidebiliyor.

Bilinen Covid 19 Belirtileri:

· Yüksek Ateş

· Halsizlik ve yorgunluk

· Kuru Öksürük

· Eklem Ağrıları

Yukarıdaki belirtiler yaygın olan semptomlar. Hastaların şikayetleri genelde bunlar ile başlıyor. Hastalığın şiddeti ise kişiden kişiye göre değişebiliyor. Hastalığı şiddetli geçirenlerde ise;

· Solunum güçlüğü

· Nefes darlığı

· Göğüste sıkışma ve ağrı

· Konuşmada zorlanma

· Hareketlerde kısıtlanma görülebiliyor.

Daha az görülen belirtiler:

· Boğazda yanma ve ağrı

· İshal

· Baş ağrısı

· Tat ve koku duyusunun azalması veya tamamen kaybolması

· Ciltte soyulma

Virüs 1 yıl sonrasında bile bulaşıcılığını koruyor. Bu nedenle yukarıdaki belirtileri gösteriyorsanız hem kendi hem de çevrenizdekilerin sağlığı için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Covid 19 aşı çeşitleriyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz,

Günlük Covid 19 vaka sayılarına güncel olarak buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Covid 19 Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir