Adsense İle Para Kazanma Yöntemleri - BİLHABER

Adsense İle Para Kazanma Yöntemleri

İnternetten para kazanmak artık günümüzde birçok kişinin en azından bir kez duyduğu bir olgu. Birçok kişi sosyal medya hesaplarında, website ve bloglarda, Youtube’da ve mobil uygulamalarda reklam yayınlayarak veya e-ticaret yaparak internetten rahatlıkla para kazanabiliyor. Bunlar için sayısız yöntem bulunuyor ve internet dünyasında en iyi reklam ağı olarak Adsense kabul ediliyor. Bir website veya blog sahibi belli bir kaliteye ve ziyaretçiye ulaştığında Adsense’den para kazanmak için başvuruda bulunuyor. Google’ın bünyesinde bulunması ve en kaliteli – en güvenilir reklam ağı olması da Adsense’i bu sektörde deyim yerindeyse tekel yapıyor.

Adsense’den para kazanmak için öncelikle başvuru yapmanız ve politikalara uygun bir websiteye veya bloga sahipseniz kabul edilmeniz gerekiyor. Sisteme kabul edildikten sonra ise platformunuza reklam kodlarınızı ekleyerek ziyaretçilerinize reklam gösterimi yapmaya başlayabiliyorsunuz. Burada herhangi bir sorun bulunmuyor ancak bu işe yeni girecek olanların en fazla merak ettiği konu ise haliyle Adsense’den ne kadar para kazanılır oluyor. Adsense’den ne kadar para kazanılır sorusunun cevabı tamamıyla website konusu, içerikleri, ziyaretçi sayısı ve daha birçok kritere bağlı değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle şartların ne kadarını sağlıyorsanız o kadar para kazanırsınız demek yanlış olmayacaktır.

Adsense’den Ne Kadar Para Kazanılır?

Dünya üzerinde birçok website ve blog sahibi geçimini Adsense’den kazandığı reklam gelirleriyle sağlayabilmektedir. Hatta bazıları işinde o kadar iyi ki Adsense sayesinde yaşam şartlarını bile değiştirebiliyor. Ancak bunun tamamen kişilere bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Günlük 1 milyon ziyaretçisi olan bir yabancı blog aylık 40.000 – 50.000 $ kazanabilmektedir. Ziyaretçi sayınız ne kadar çoksa ve website konunuz ne kadar iyiyse Google Adsense’den para kazanma miktarınız da o kadar yüksek olacaktır.

Ülkemizde yurt dışına göre tıklama başına yayıncılara ödenen para daha düşüktür. Bu nedenle ortalama 1000 reklam görüntülenmesine Adsense’den 2-3 ₺ civarında kazanılabilmektedir. Bunun çok daha düşük yada çok daha yüksek olduğu durumlar da görülebilir. Burada devreye website içerikleri ve kategorisi girmektedir.

Kaliteli içeriklerle oluşturulan ve Google sıralamalarında üstlerde yer alan bir ekonomi blog’u, eğlence videolarının yer aldığı bir web siteden çok daha fazla para kazandıracaktır. Zira ekonomi, sağlık, estetik ve sigorta gibi konularda rekabet daha fazla olduğundan dolayı reklam verenler daha fazla ödeme yapmaktadır. Bu durum da haliyle Adsense reklamları yayınlayan yayıncıların işine yaramaktadır.

Kabaca hesaplamak gerekirse Adsense’de aylık 1 milyon tekil hit’e sahip olan bir website veya blog 2000 – 3000 ₺ civarında para kazanabilmektedir. Website konusu eğer ekonomi, sigorta, sağlık ve estetik üzerineyse bu rakamlar 2 – 3 kat daha fazla olabilir. Bu nedenle Adsense’den ne kadar para kazanılır sorusu birçok kritere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Adsense’de En Fazla Kazandıran Kategoriler

Adsense’de her kategori ve konu aynı oranda para kazandırmamaktadır. Genel konularda yayınlanan reklamların tıklama başına maliyetleri daha düşük olmaktadır. Oyun reklamları, alışveriş sitesi reklamları ve diğer genel kategori içerisinde yer alan reklamlar tıklama başına 0,02 – 0,03 ₺ kazandırmaktadır. Hatta bazı reklamlar 0,01 ₺ bile kazandırabilmektedir. Ancak ekonomi, estetik, sigorta ve sağlık konularındaki reklamlar rekabetin fazla olması dolayısıyla yayıncılara daha fazla para kazandırıyor.

Düşük hitli bir ekonomi websitesi yüksek hitli bir oyun blogundan daha fazla para kazandırabilir. Bu nedenle eğer TBM’si yüksek alanlara yönelmek istiyorsanız ekonomi, sağlık ve kadınlar üzerine bir website veya blog oluşturarak Adsense’den daha fazla para kazanabilirsiniz. Ziyaretçilerin website içinde geçirdiği zaman, reklam yerleşimi, SEO ayarları, içerik kalitesi ve daha birçok kriter Adsense’den para kazanma düzeyini etkiliyor. Adsense’den ne kadar para kazanılır sorusunun cevabı bütün bu kriterlere uyulması, website konusu ve ziyaretçi sayısıyla doğrudan bağlantılıdır.

İnstagram üzerinden para kazanma yolları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir