Alerjilerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri - BİLHABER

Alerjilerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Alerji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsan vücudu çeşitli maddelere,gıdalara ve tozlara vb. Alerjenlerle çeşitli semptomlar göstererek kaşıntı ve kızarıklık,deri döküntüsü gibi belirtiler göstererek alerji durumları yaşanır. Bu alerjiler kişiyi farklı farklı sıkıntılara maruz bırakarak,tedavi edilmediği sürece ciddi yan etkileri olan hastalıklara çevirebilmektedir.

Alerjileri tedavi etmek için genellikle ilaçlar ve immünoterapi yöntemi kullanılır. Tedavi şekli bağlı olduğu alerjenin gösterdiği semptomlara bağlıdır.

İlaçlar;

İlaçlar,vücudun bağışıklık sistemi reaksiyonunu azaltarak alerjik semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doktor muayene sonrası alerjinin bıraktığı etkiye göre reçeteli ve reçetesiz ilaçlar önerebilmektedir.

Antihistaminikler;

Alerjiler için ana ilaç kategorisini oluşturmaktadırlar. Alerjik reaksiyonun şiddetini önlemek adına ve alerji oluşumunu engellemek için kullanılır.

Dekonjestanlar;

Dekonjestanlar,alerjik bir reaksiyonun neden olduğu burun tıkanıklığı oluşumunu kaldırmak için kullanılır. Bununla birlikte dekonjestanların uzun süre kullanımı semptomların kötüleşmesine neden olur. Bu nedenle uzun süre kullanımı tavsiye edilmez.

Cilt Sorunlarını Gidermek İçin Krem ve Losyonlar;

Bazı alerjik durumlar vücutta aşırı kaşıntı ve kızarıklık durumuna sebep olurlar. Bu kızarıklığın ve kaşıntının önlenmesi için uygun olan krem ve losyonlar vardır. Bu losyonlar hasarlı bölgeyi nemli tutarak kızarmasını ve tahriş olmasını önler. Kaşıntı durumlarında da daha çok kremler kullanılır.

Steroidler;

Steroidler alerjenin neden olduğu iltihaplanmayı giderirler. Steroidler; krem,hap,burun spreyi ve göz damlası formunda olurlar.

İmmünoterapi;

Yukarıdaki yöntemlere cevap vermeyen daha ciddi konumda olan alerjiler mevcuttur. Bu alerjilerin tedavisinde immünterapisi kullanılır. Alerjen immünoterapisi,alerjen özlerinin enjeksiyon yoluyla vücuda alınması durumudur. Tedavi süresi ve aralığı genellikle birkaç yıllık sürelerde uygulanır. İmmünoterapi ayrıca dil altı veya damla formunda olabilir.

Anafilaksi Tedavisi;

Anafilaksi,hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi,döküntü,şişme,nefes darlığı,kusma,sersemlik ve düşük tansiyon gibi semptonları içerir. Hayati tehlike durumlarına neden olan bu anafilakside yapılması gereken en acil yöntem epinefrin özel enjeksiyon uygulamasıdır.

Alerjiler Nasıl Önlenebilir?

Alerjilerin nedenlerini bulmak için öncelikle kendimizi takip etmemiz gerekir. Gıda alerjisi olan kişilerin gün içerisinde hangi gıdalardan sonra alerjilerinde artış meydana geldiği gözlemlenmelidir.

Daha farklı alerjilerde de aynı yöntem izlenerek,alerjilerin nelerden kaynaklandığını saptamak ve buna neden olan durumlardan kaçınmak gerekir.

Yüksek Riskli Ailelerde Doğan Çocuklarda Alerjiyi Önleme

Genetik durumları her hastalığın başrolünde olduğu gibi,alerji reaksiyonlarına sebep olan durumların altında da genetik faktörler yer almaktadır. Çocuklarda genetik durumun getirdiği alerjik durumu önlemek adına;

– 4-6 Aylık olana kadar sadece anne sütü ile besleme

-Hidrolize süt formüllerinin kullanımı (Anne sütü ile beslenmeyenler için)

-Sigara tüketen bireylerin sigara kullanımını bırakması gerekir.

Ev Tozu Akarları

Toz alerjisi çok yaygın olan bir alerji durumudur. Genellikle bireylerde nefes darlığına ve öksürmelere neden olarak kişinin tıkanmasına neden olur. Toz akarları,ev tozunda bulunan mikro böceklere verilen addır. Toz akarları alerjinin oluşumunu en çok etkileyen etkenlerdendir. Toz akarlarını şu yöntemlerle kontrol altına almak mümkündür;

-Halılarda daha çok oluşuma neden olan akarlar için halı kullanımından vazgeçmek ve vinil döşeme kullanmak toz akarlarının oluşumunu engelleyecektir.

-Minderleri,perdeleri,oyuncakları,kilimleri kumaş içeriği olan her şeyi belirli aralıklarla yıkamak veya süpürmek gerekir

-Yüksek verimli partikül hava filtresi kullanma

-Yüzeyleri her zaman kimyasal ile değil doğal temizleyici ürünler ile sık sık bezleme veya silme işlemi yapmak gerekir.

Evcil Hayvanlar

bilhaber.com alerji nedenleri ve tedavi yöntemleri

Alerjik reaksiyonları olan kişilerin evde hayvan beslemesi durumu,alerji oluşumunun en önemli ana nedenidir. Kedi veya köpek bakıyorsanız eğer bunların zamanla tüyleri bulunan ortamdaki havaya karışarak,sizin nefes almanız ile birlikte alerjik reaksiyonunuz tetiklenmiş olur. Ölü derilerinin pulları,tükürükleri,kurumuş idrarları da alerji kaynaklarının sebeplerindendir. Besleme ve bakma konusunda ısrarlı iseniz,mutlaka her gün yıkama ve temiz tutma konusunda da ısrarlı olmanız şart. Onların evdeki alanları her zaman sizinkinden farklı yerler olmalı. Sizin yattığınız yatakta veya odanızda uyumalarına asla izin vermeyin.

Küf Sporları

Ev içerisindeki küfler,bireylerde alerjik nedenlere sebep olarak çeşitli hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Odalarınızı her gün düzenli olarak havalandırmalı ve temiz tutmalısınız. Küf giderici temizlik maddelerinden yardım alarak,küf oluşumunu önleyebilirsiniz.

Gıda Alerjisi

Gıda alerjisi neredeyse herkeste görülen en yaygın olan alerji türlerindendir. Domates, peynir, baharat,yumurta gibi birden fazla gıdaya interölansı olan bireyler bu gıdaların tüketimini sınırlandırarak alerjik durumların önüne geçebilirler. Market alışverişlerinde paket içeriği okuma her zaman alışkanlık haline getirilmeli ve restoran gibi yerlerde yenilecek yemekleri seçerken mutlaka dikkatli olmak gerekir.

Saman Nezlesi

Saman nezlesi veya polen alerjisi,ağaçlar ve otların havaya polen bırakması ile meydana gelir. Saman nezlesi ayrıca alerjik rinit olarakta adlandırılır. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında daha çok oluşur. Polenlerin havada fazla olduğu dönemlerde mutlaka dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız.

Böcek Isırıkları veya Sokmaları

Yaz aylarında özellikle piknik veya deniz eğlencelerinde çokça meydana gelen bu durumun önüne geçmek için,özellikle bahçelerde gezinirken kapalı kıyafetler giymek bu durumların yaşanmasını en aza indirecektir. Ayrıca böcek ve sinek kovucu özel spreylerden de yararlanılabilir.

Şiddetli Alerjileri Önleme

Anafilaksi yaşayan kişilerin gittikleri her yere mutlaka adrenalin otoenjektörleri taşımaları şarttır. Bu durumda olası bir risk önlenmiş olur.

Alerjilerin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Alerjiler,bağışıklık sisteminin günlük proteinlere,polenlere,hayvan kepeği,toz,toz akarları,yiyecek gibi maddelere karşı gösterilen tepkime sonucunda ortaya çıkar.

Alerjilerin tam olarak nedenleri bilinmezken,bazı insanlarda şikayetler az iken,bazılarında ise durum ciddi noktalara kadar varabilmektedir.

Bazen ailelerde alerjik durumlar oluşur buna atopi denir. Atopinin oluşum nedeni hala bilinmezken bazı nedenlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

-Kirlilikteki artışın ve çevredeki kimyasal alerjenlerin eklenmesi atopinin oluşumuna katkı sağlar.

-Bulaşıcı hastalıklara karşı daha iyi silahlanmanın ve artan temizlik ile enfeksiyonların daha iyi önlenmesinin,artan alerji riskinin neden olabileceği düşünülüyor.

-Dünyadaki küresel ısınmanın da bir etkisinin olduğuna ve doğal bitki örtüsünün ve polen üretiminin değişen modellerinin artan alerji eğilimlerinin neden olabileceği biliniyor.

Alerji Geliştirme Risk Faktörü Taşıyanlar

En belirgin özelliği aileden gelen genetik bir taşıyıcılık söz konusudur. Diğer risk faktörleri ise şunları içerir;

-Erkeklerin kadınlara oranla alerjik reaksiyon yaşama durumlarının oranı daha fazladır.

-Sigara kullanan ebeveynlere sahip çocuklarda alerjik reaksiyonların oluşma nedeni daha fazladır.

-Normal doğuma kıyasla sezaryen ile doğan bebeklerin alerjik durumlara yakalanma sebepleri daha yüksektir.

-Kilo problemi olan obezlik,obez olan çocukların daha fazla risk taşıdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

-Sık sık hastalıklarda antibiyotik kullanıma maruz kalan kişilerin,alerijk olma eğilimleri yüksektir.

-Alerjen durumlara maruz kalma;toz akarlarına,evcil hayvanla yaşama durumu,alerjik gıdalarla beslenme,polenleri soluma,sigara ve oksijensiz hava solunumu gibi durumlarda hem yetişkinler hemde çocuklar daha sık alerjik reaksiyon gösterirler.

– Dışarıdan gelen kişilerin eve girmeden önce mutlaka el ve ayakları yıkanmalı,tozlu olan üstleri havalandırarak evin içine alınmalıdır.

-Saman nezlesi mevsiminde,camları kapalı tutarak dışarıdan eve girişini engelleyebilirsiniz.

-Saksı bitkilerini özellikle balkonlarda tutmaya özen gösterin. Küf oluşumunu önlemek adına toprağını değiştirin.

-Evde bulunan plastik oyuncaklar yerle temas ettiğinden dolayı en çok toz kapan ev eşyalarıdır. Kapalı kutularda muhafaza etmek onların tozlanmasını önleyerek alerji oluşumunu en aza indirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir