AMAZON’UN KURUCUSU JEFF BEZOS KİMDİR? - BİLHABER

AMAZON’UN KURUCUSU JEFF BEZOS KİMDİR?

12 Ocak 1964 yılında doğmuş ve şu anki Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, dünyanın ilk yüz milyarderlerinden birisidir. 2017 yılından itibaren dünyanın en zengin kişisi olmakla birlikte 2021 yılından itibaren en zengin ikinci kişisi olmuştur. Temmuz 2018 senesinde net 150 milyar dolar serveti olan Jeff Bezos, tüm dünyada tanınan en popüler kişilerden birisidir. Onun servetini bir hayli arttıran Amazon kuruluşu ise, Jeff Bezos’un hayatında yaptığı en büyük iştir. New Mexico’da doğan ve Teksas’da büyüyen Bezos, 1986 senesinde okuduğu Princeton Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği alanından mezun olmuştur. Hayatı boyunca okumayı, çalışmayı çok seven bir kişiliğe sahip olmuştur. Günümüzde ise yaptığı birçok projeyi çoğu kişi aktif olarak kullanmaktadır. Peki Jeff Bezos nasıl bu kadar başarılı olmuştur? Amazon’un kurucusu Jeff Bezos Kimdir? Neler yapmıştır?

Jeff Bezos Kimdir?

12 Ocak 1964 tarihinde New Mexico’da doğmuştur. 57 yaşındadır (12 Ocak 1964).1986 yılında ise Princeton Üniversitesine yazılmıştır. Bu üniversiteden elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği dalından mezun olmuştur. 1986 – 1994 yılları arasında ise Wall Street’te birçok alanda çalışmıştır. 1994 yılında ise şu anki dünyanın en bilindik kuruluşlarından birisi olan Amazon’u kurmuştur. İlk başlarda çevrim içi bir kitap mağazası şeklinde işe başlamış olsa da, şu anki konumu bambaşkadır. Çevrim içi kitap sektöründen sonra; video ve ses yayını, bulut bilişim, yapay zeka, e-ticaret ve hizmet sektörlerine de el atmıştır. Jeff Bezos, 27 Temmuz 2017 yılında ise 90 milyar dolar servetiyle yaşayan en zengin kişisi olmuştur. 24 Kasımda ise serveti 100 milyar doları aşmıştır. Forbes dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise 6 Mart 2018 yılında 112 milyar dolarlık servete sahip olmuştur ve yine dünyanın en zengin kişisi seçilmiştir.

Jeff Bezos 1 dakikada ne kadar kazanıyor?

En zengin kişi unvanını Elon Musk’tan devralan Bezos1 dakikada 152 bin 207 dolar (1 milyon TL) kazanmaktadır. 

Amazon.com Nasıl Başarılı Oldu

1993 yılının sonlarına doğru Jeff Bezos, çevrim içi bir kitap mağazası kurmaya karar vermiştir. O anki işinden ayrılarak ilk kez 5 Temmuz 1994 yılında evinin garajında Amazon’u kurdu. En başlarda şirketine Cadabra adını vermesine rağmen sonradan bu ismi değiştirerek Amazon’a çevirmiştir. Ailesinden 300 bin dolar hibe istemiş ve bu parayı Amazon’a yatırmıştır. O zamanlar yaşayan birçok erken yatırımcı, Amazon’un hemen iflas edeceğini ve iflas etme ihtimalinin de %70 civarında olduğu konusunda insanları uyarmıştı. En başlarda sadece kitap mağazası olarak düşünülen bu site, zaman geçtikten sonra diğer sektörlere de yayılmıştır. Amazon kurulduktan sadece üç sene sonra, ilk kez halka arz ile açılmıştır. Bu gün Amazon üzerinden sadece kitap değil; bilgisayar oyunu, müzik CD’si, elektronik eşya, mobilya, aksesuar, DVD, tablet gibi birbirinden farklı sayısız ürün alabilirsiniz. Ayrıca Amazon günümüzde en büyük bulut altyapı hizmetlerinden birisidir.

E-Kitap Okuyucusu Kindle Nedir?

2007 yılında Amazon.com tarafından piyasaya sürülmüş olan bir tablet kitap okuyucusudur. Bu tablet üzerinden çevrim içi bir şekilde e-kitap alışverişi yapabilir, bunları indirebilir, indirdiğiniz kitapları ve gazeteleri okuyabilirsiniz. Günümüzde oldukça fazla satılan bu kitap tablet araçları sayesinde Amazon.com çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Ayrıca kablosuz internet erişimi de sağlayan bu tabletler zamanında oldukça popüler aletlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir