Bağışıklık sistemi en hızlı nasıl güçlendirilir? - BİLHABER

Bağışıklık sistemi en hızlı nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi, vücudunuzun ana komutanı olarak, organlar arası iletişimi sağlayan ve aynı zamanda, vücudu yabancı madde ve kimyasallardan koruyan bir polis görevi görmektedir. Bağışıklık sistemi çöküntüye uğradığı zaman çeşitli hastalıklar baş göstermekte ve kolay kolay toparlanma durumu olmamaktadır.

Vücudunuzu hastalık ve hastalıklara karşı korumak bağışıklık sisteminin asli görevidir. Karmaşık sistem,cildinizdeki,kanınızdaki,kemik iliğinizdeki,dokularınızda ve organlarınızda ki hücrelerden oluşur. Bunlar gerektiği gibi çalışırken vücudunuzu potansiyel olarak zararlı patojenlere (Bakteri ve Virüsler) karşı korur ve bulaşıcı olmayan ajanların neden olduğu hasarı sınırlar.

Vücudunuzu zarar görmekten en iyi şekilde korumak için,bağışıklık sisteminizin her bileşeninin tam olarak çalıştığından emin olmalısınız. Bağışıklık sisteminin düzgün ve işini aksatmadan çalışması da aslında sizin ona gösterdiğiniz özene bağlıdır. Eğer onun çalışma sistemine katkıda bulunursanız, oda sizi en iyi şekilde zararlı bileşenlere karşı koruyacaktır.

İşte bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasına katkı sağlayabileceğiniz 7 alışkanlıklar listesi ve uygulamaları ise şöyle;

1. Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Bağışıklığı güçlendirmek için neler yemeliyiz

Sağlıklı kalmak için en etkili yollardan birisi kesinlikle hafif ve kilosuz bir vücut yapısıdır. Fazla kilolu ve yağlı bir vücut yapısına sahip olmak, bütün hastalıkların kapısını aralayan nedenler arasında yer alır. Vücudunuza ve sağlığınıza en uygun olan bir diyet planı oluşturmak, sizi hem fit bedene kavuşturur hem de sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasına katkı sağlar.

Sebze ve meyve ağırlıklı olarak beslenilen bir vücutta, bağışıklık sistemi her zaman kusursuz çalışır. Bunun yanında baharatlardan zengin bir beslenme öğünleri oluşturmak, sağlığınıza yapacağınız katkılar arasında yer alır. Örneğin; karanfil, kekik, kimyon, tarçın gibi baharatların yiyecekleri bozan bakterilerin, zararlı mantarların ve antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların büyümesini önleyen, antiviral ve antimikrobiyal özellikler içerdiğini göstermektedir.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin getirilerinden biri de, vitaminler açısından zengin bir beslenme ile vücuda alınan ; demir,folat,magnezyum,potasyum,selenyum,bakır,A,C,E,B12, vitaminlerin alımı, bağışıklık sisteminin vücutta görevini yerine getirmek için en ihtiyaç duyduğu ana temel ögelerden bazılarını oluşturur.

Vücutta en önemli vitamin kaynaklarından biri olan C vitamini eksikliğinde ,vücutta çeşitli enfeksiyon gelişimleri gözlemlenmiştir. Dışarıda alınan C vitamini portakal, kivi, mandalina, limon ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunmaktadır. Suda çözünen C vitaminini vücut kendi başına üretemez.

Proteinler bağışıklık sağlığı için ayrı bir önem taşır. Aminoasitler, protein yardım ve yapı bağışıklık hücrelerini korumak ve bu makro besinin skimping enfeksiyonlarla mücadele etmek için vücudun çalışma sistemini düşürebilir. Normal bir protein içeren diyet alımında vücut, dışarıdan gelen saldırganlara karşı daha dayanıklı bir performans sergiler.

Uzmanlar,sebze ve meyve bazlı bir diyet uygulamanın bağışıklık üzerindeki faydasının önemini vurguluyor. Smoothieler,sağlıklı karışık sebzeden yapılmış salatalar,çiğ olarak tüketilen meyve ve sebzelerin yoğun olarak tüketimi sistem sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

2. Stresi Kontrol Altında Tutun

Stres yaşamın her alanında bizimle beraber yol alan kötü bir arkadaştır. Fakat gün içerisinde uzak kalmak pekte mümkün görünmemektedir. Tam olarak uzak kalınmasa da,en aza indirgemenin yollarını bulmak zorundayız.

Uzun süreli strese maruz kalan bir bünyede,streoid hormonu kortizolün kronik olarak yükselmiş seviyelere ulaşmasını sağlıyor. Vücut kısa süreli streslerde kortizol hormonlarına güvenir. Vücudunuz,savaş ya da kaç moduna girdiğinde kortizol,bağışıklık sisteminin stresli olay durumu sona ermeden önce tepki vermesini gerçekten engelleyen yararlı bir etkiye sahiptir.

Ancak kortizol seviyeleri sürekli yüksek konumda bulunursa,dışsrıdan gelecek olan bakteri ve virüslere karşı koruma kalkanı oluşturan bağışıklık sisteminin,görevini yerine getirememesine neden olur.

Birçok alanda yapılan çalışmalarda stresi azaltma ve kontrol almada etkili olan yöntemler geliştirilmiştir. En etkili olan yöntemlerden biri hayatınıza katmanız gereken meditasyon ve egzersiz çalışmaları olacaktır. Bu çalışmalar sizi stresten arındırarak,vücudunuzda var olan mutluluk hormonlarınızın seviyelerinde artış sağlayarak daha mutlu ve stresten arınmış bir beden ile tanışmış olacaksınız.

Keyif alacağınız başka bir aktivite ile de stresinizi kontrol edebilirsiniz. Balık tutmak,günlük yazmak,resim yapmak,doğada yürümek ve fotoğraf çekmek gibi hobilerinize daha fazla zaman ayırarak,stresten kurtulmanız mümkün olacaktır.

3. Bolca Kaliteli Uykuya Sahip Olun

Düzenli uyku uyumak,vücudun en önemli ihtiyaçlarından biridir. Dinlenmiş bir beyin ile iyi dinlenememiş beyin arasında çok büyük bir fark vardır. Uykuda vücut iyileşir ve dinlenir,yenilenir.

Uyku vücudunuzun sitokinler yani iltihapla savaşan T hücreleri (bağışıklık tepkisini düzenleyen beyaz kan hücresi ) ve interlökin 12 gibi önemli bağışıklık hücrelerini ürettiği ve dağıttığı bir zaman dilimidir.

Yeterli uyku alınamadığında,bağışıklık sistemi görevini tam olarak yapmayabilir ve sizi bakteri ve virüslere karşı korumakta zorlanabilir. Yeterli uyku alan ve yeterli uyku almayan genç kitle karşılaştırıldığında,az uyuyan kitlenin her türlü hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Yatmadan önce yapılacak bazı alışkanlıkların uyku kalitenizi ve seviyesini arttırmada etkili olacağını açıklayan uzmanlar,yanınızda var olan elektronik cihazların kapatılması ve karanlık bir uyuma alanı yaratmanız gerektiğini söylüyor.

4. Düzenli Egzersiz Yapın (Mümkün Olduğunda Dışarıda)

Düzenli egzersizi hayatınıza sokmak veya kazandırmak,aslında sadece fit bir vücuda sahip olmanızı sağlamayacak,aynı zamanda etkili bir sağlıklı beden sistemi kazanmanıza neden olacaktır. Her çeşit hastalığın tedavisinde ve iyileştirme dönemlerinde egzersiz yapmak kelimesini her defasında görürsünüz. Çünkü düzenli egzersiz yapmanın;kronik hastalıklara yakalanmada, bakteriyel ve enfeksiyon hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü biliniyor.

Aynı zamanda ruh halinizde gözle görülür iyileşmeler sağlayan egzersiz,vücutta endorfin salınımını gerçekleştiren en doğal ağrı kesicilerden biridir. Daha fazla güneş ışığından yararlanma sağlamak ve vücut için en önemli vitamin kaynağı olan D vitamini alımını arttırmak adına dışarıda yapılmasını öneren uzmanlar, bunun vücut için daha sağlıklı ve yararlı olduğunu vurguluyor.

5.Alkol Bağımlılığı Sorunu

Yüksek miktarda alkol tüketimi sadece bağışıklık sistemini çökertmekle kalmıyor,tüm hastalıklara yakalanmanızı kolaylaştırıyor. Bağışıklık sistemini en çok tahrip eden alkol tüketimini mümkün olduğunca terketmeli ve yavaş yavaş azaltarak hayatınızdan çıkarmalısınız.

Fazla alkol tüketimi,vücudunuzun hastalıklara karşı savaşımında yetersiz kalmanıza hatta iyileşme sürecinizi kısaltmanıza yardım eder. Alkol tüketen kişilerde;zatürre, akut solunum sıkıntısı,karaciğer hastalığı ve kanserli tüm hastalıkların oluşumu yaygın olarak görülür.

6.Sigara İçmeyin

Alkolün bağışıklık üzerinde etkisinin yanı sıra sigara içmenin de bağışıklık üzerinde yıkıcı etkileri mevcuttur. Sigara kullanmak her türlü hastalığa yakalanma riskiniz kolaylaştırır. Özellikle sigara dumanından yayılan kimya-karbon monoksit,nikotin, azot oksitler ve kadmiyum, sitokinler, T hücreleri ve B hücreleri gibi ümmün hücrelerin büyümesine neden olur.

En kısa zamanda sigarayı bırakmak konusunda bir uzmandan yardım alın ve bırakın.

7. Kronik Durumların Belirtilerini Kontrol Altında Tutun

Astım,kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar bağışıklık sisteminin işlevini bozabilir ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Atımı olan kişilerin gribe yakalanmalarının daha kolay olması enfeksiyona yakalanma kolaylığının bir göstergesidir.

Tip2 diyabeti olan hastaların da kan şekeri seviyelerini düzgün bir şekilde yönetemediklerinde ,vücudun savunma sistemini zayıflatan kronik,düşük dereceli bir enflamatuar durumu yaşanabilir.

Kronik durumunuzu daha iyi yönetirseniz eğer,vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasında yardımcı olmak için daha fazla rezervi serbest bırakacağı bilinen bir durumdur. Bu nedenle semptomlarınızı uzak tutan ilaçların,doktor ziyaretlerinin ve sağlıklı alışkanlıkların üstesinden geldiğinizden emin olun. Bu yapılan özenli uygulamalar sayesinde bağışıklık sisteminiz size teşekkür edecek ve sağlıkla görevini yerine getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir