Bağışıklığı Güçlendirme Yolları Nelerdir? - BİLHABER

Bağışıklığı Güçlendirme Yolları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara karşı korunmasında etkili bir savunma sistemidir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla ortaya çıkan grip, soğuk algınlığı, boğaz ve baş ağrısı gibi durumlarla savaşmak açısından iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok önemlidir.

Soğuk kış aylarında tüketilmesi gereken bağışıklık kazandıran besinler arasında ise bunlar yer alıyor:

Sebze ve Meyve Tüketimi

Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı direnci arttırır. Özellikle yeşil biber, kivi, çilek, maydanoz, ceviz, badem gibi gıdalar yüksek oranda A ve C vitamini içermekte olup bağışıklık sistemini güçlendirmek bakımından birebirdir. Ayrıca brokoli, pırasa, domates gibi sebzeler de yüksek oranda A vitamini türevi beta karotene sahiptir. Bu nedenle bu meyve ve sebze çeşitlerini mutfaklarınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Yulaf

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar arasında bulunan yulafın birçok bilimsel araştırmada enfeksiyon, kolesterol gibi sorunlara karşı etkili olduğu tespit edilmiş durumdadır. Bu nedenle soğuk kış aylarında sıklıkla hastalıklara yakalanan kişiler ve yoğun bir çalışma hayatı bulunanlar yulafı sofrasından eksik etmemelidir.

Yoğurt ve Kefir Tüketimi

Son yıllar içinde yapılan araştırmalara bağlı olarak probiyotik etki gösteren gıdaların bağırsak florasını geliştirip bağışıklık sistemine olumlu anlamda etki ettiğini belirtiyor. Ayrıca bu tarz gıdalar hastalıkların oluşumunu engellerken, antioksidan etkisi gösteriyor. Bu nedenle yoğurt ve kefir gibi gıdaların özellikle kış aylarında yoğun şekilde kullanılması gerekir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Diğer Gıdalar

Yeşil çay içerdiği kateşinle antioksidan etkisi göstererek bağışıklığın güçlenmesine yardımcı oluyor. Öte yandan kalbin güçlenmesine ve kan şekerin dengelenmesine neden olur. Ancak yeşil çayda idrar sökücü etkide bulunduğundan dolayı böbrek hastası olan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde kullanımı tavsiye ediliyor. En iyisi ise yeşil çayın diyetisyen ve hekim tavsiyesine bağlı olarak tüketilmesidir.

Zencefil C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca soğuk algınlıkları için önerilen zencefil bağışıklığı güçlendirmek isteyenler için sıklıkla tavsiye ediliyor. Özellikle grip, nezle türündeki hastalıklardan korunmak için birebir olan zencefilin soğuk kış aylarında düzenli kullanımı doğru olacaktır.

Balıklar yüksek antioksidan etkisine sahip olan Omega 3’e sahiptir. Yapılan pek çok araştırmaya göre Omega 3 asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle bu etkileri görmek için balığın haftada iki kez tüketimi tavsiye ediliyor. Ayrıca balık kolon ve prostat kanserlerini önlemek açısından da yararlıdır.

Son olarak bağışıklığı güçlendirmek için şeker tüketimini gözden geçirmenizde fayda var. Özellikle yoğun miktarda şeker tüketimi bağırsak florasının bozulmasına neden olur. Bu bakımdan günlük olarak alınacak şeker miktarına dikkat kesilmek gerekir. Şeker tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamak veya uzun vadeli olarak tamamen şeker tüketimini bırakmak bu nedenle yerinde bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir