Binance Coin (BNB) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kripto para dünyasında yeni bir soluk olan Binance Coin (BNB), altcoin dünyasının bir başka soluğu olmaktadır. Kripto para bakımından, neredeyse en büyük para borsasına sahip olmaktadır. Binance Coin için kripto para değeri, BNB olarak görülür. 2017 yılında bu kripto, piyasaya açılmadan 11 gün önce, ilk coin arzı sebebiyle ortaya atılmıştır. Öncelikli olarak Ethereum blokchain’in üzerinden ortaya çıkmıştır. Fakat sonrasında, 2019 Nisan ayında, BEP2 tokenine dönüştürülmüştür.

BNB Ne İşe Yaramaktadır?

BNB’nin oldukça basit bir yolu bulunmaktadır. Borsada yaptığınız işlem karşılıklarının üzerine, bu ödenen ücretlerin geri ödenmesi için kullanılmaktadır. Bu borsanın merkezi olmayan bir kolu olan Binance DEX, Binance Launchpad, oluşan token satışlarına katılmak için stake edilebilmektedir.

Eğer Binance platformu üzerinden BNB ile ödeme yapmayı düşünürseniz, %0,1’lik bir indirim uygulanabilmektedir. BSC üzerinden bakacak olursak, 180’den fazla dijital varlık ortaya çıkmış ve oluşturulmuştur. BNB ise, tüm bu durumların yanı sırasında, aslında bir ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. BNB, birçok farklı sitede uçak bileti almak ya da bazı mağazalarda kullanılmak için avantajları sunulmaktadır.

BNB Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Piyasaya ilk atıldığı zamanlarda, 200 milyon ile sınırlandırılmıştır. Fakat sonrasında, token yakma mekanizması nedeniyle bu sayı daha aza indirgenmiştir. Borsa üzerinde meydana gelen karın, neredeyse %20’sini azaltmak amacıyla, BNB’ler hem yakmak hem de geri satın almak için kullanılıyor. Binance’ın ise, neredeyse 100 milyon yakılana kadar bu işe devam etmesi bekleniyor.

Yine en çok kullanılan altcoinlerden birisi olan BNB, son zamanların en büyük 3 kripto parası olmaktadır. Bu zamana kadar en büyük değerini ise; 12 Nisan tarihinde 637 dolar olarak görmüştür. Nisan sonu itibari ile de, neredeyse; 153.432.897 BNB bulunmaktadır. Binance Coin (BNB) Geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır.


1 Ocak 2021 tarihinde 47 dolar seviyesinde olan Binance coin an itibariyle 640 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Binance coinin yılbaşından bugüne getirisi ise yaklaşık %1276 ‘dir.

Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir