Bitcoin Cash (BCH) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

En çok işlem gören ve aynı zamanda piyasada adında söz ettiren kriptolardan birisi Bitcoin Cash (BCH) olacaktır. İlk çıktığı zaman 2017’de, blockchainin üzerinden ayrılarak oluşturulmuştur. Para birimi BCH ile gösterilen bu altcoin, büyük bir ilgi görmüş ve hala da görmektedir. Bu aşamada en önemli konu, Bitcoin Cash’in, yanı BCH’nin neden oluştuğudur. Çünkü zaman içerisinde meydana gelen nedenlerden dolayı, farklılık göstererek piyasaya sürülmüştür.

Bitcoin Cash (BCH) Neden Oluşmuştur?

Bitcoin’de meydana gelen yapı gereği, bazı yavaşlamalar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla yapılan bu işlemlerinde belirli bir limiti bulunmaktadır. Bu da piyasada işlem gören yapıların, daha yavaş olmasına neden olmaktadır. Tabi ki geçen zaman ile birlikte, BTC’ye gösterilen ilgi de eklenince, daha hızlı nasıl işlem yapılabilir, konusu araştırılmıştır. Uzmanların araştırmaları ve sonrasında da oluşturdukları yapı sayesinde, BCH ortaya çıktı. Burada var olan kullanıcılara ise, o zaman içerisinde BTC’leri kadar BCH coinde tanımlanmıştır.

Bitcoin Cash’in Avantajları Nelerdir?

BTC’nin hacmi nedeniyle, BCH çıkmıştır. Fakat sonrasında da büyük ölçüde avantaj sağlanmıştır. Bitcoin’den ayrılan BCH, sonrasında kendi kapasitesini yükseltmeyi başarmıştır. Dolayısıyla bu kapasite, 8 MB’ye kadar çıkartılmıştır. Bu da devamında, daha hızlı bir onay sürecini ortaya koymuştur. Bu işlemlerden sonrada, BCH, BTC’de bulunan SegWit protokolünü kendi sistemlerinden tamamen çıkartmıştır. Bu sayede blok hacminin de artmasını sağlamıştır. Çok işlem gören bir kripto olduğu içinde, her borsada işlem yapılabilmektedir

Bitcoin Cash (BCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • BCH’de, üretime sunulan her bir blok için, madenciler bir ödül kazanmaktadır. Dolayısıyla blok zinciri üzerinden BCH’nin madenciliği yapılmaktadır.
  • Bu madencilikte, oldukça karışık ve matematiksel işlemler yapılmaktadır. Buna ise; “hash rate” adı verilir.
  • Blok ödülünde yarılanma sistemi sayesinde, ödül madenciler için sonradan azalmaktadır. Bu tamamen madencilerin kendi inisiyatifindedir. Elbette bu olayda, sonrasında işlem gücünü farklılık gösterir. BCH madenciliği bu şekilde işlemektedir.

Geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır. Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Bitcoin Cash (BCH) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir