Borsada Tahtacı Ne Demek? Borsada Tahta Yapıcı Nedir?

Borsa ile ilgileniyorsanız ve bu işe yeni başladıysanız tahtacı kelimesini bir çok yerde duymuşsunuzdur. Günümüzde teknolojinin getirmiş olduğu avantajlar ile borsada halka açık bulunan şirketlerin hisse senetlerini tek tuş ile alabiliyoruz. Almış olduğumuz bu hisse senetlerine ait alım satım işlem özetleri ilgili banka ve aracı kurumu tarafından dijital olarak kaydı tutulur. Hisse senetleri fiziki olarak ise Takasbank’ta saklanmaktadır. Teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde ise hisse senetlerinin alım satım işlemleri tahtaya yazılarak kayıt altına alınırdı. Tahtaya yazılan bu alım satım miktarları ile hisse fiyatı belirlenirdi. Her şirketin ayrı bir hisse tahtası bulunur ve şirkete ait hisse alım satım işlemleri bu tahtaya yazılarak kayıt altına alınırdı. Büyük yatırımcılar hissenin bulunduğu tahtalarda yüklü miktarda alım veya satım işlemlerini gerçekleştirmesiyle hisse fiyatları hızlı şekilde hareket ettirirlerdi. Bu işlem karşısında hisse fiyatları ani olarak çok düşer veya çok yükselirdi.

Bu şekilde hisse fiyatlarına doğrudan etkisi bulunan, hisse fiyatını aşağı yukarı hareket ettirebilecek veya hisse fiyatını sabit fiyatta tutabilecek gücü olan, hisse senedi fiyatında ani, büyük oynaklıklara neden olup bu şekilde hisse fiyatında doğrudan etkisi olan büyük yatırımcı veya yatırımcılara tahtacı ya da tahta yapıcı denir.

Tahtacı Hisseyi Nasıl Etkiler

Hissede etkili olan tahtacı hissenin fiyatına doğrudan müdahale eder. Tahtacı hisse kademelerinde bulunan emirleri tek tuş ile alarak veya satarak hisse fiyatında ani hareketler oluşturabileceği gibi hisse fiyatını kademelere koyacağı alış ve satış ile hisse fiyatını sabit tutabilir.

bilhaber.com
https://bilhaber.com/wp-content/uploads/2021/05/bilhaber.com-borsada-tahtaci-nasil-anlasilir-1.jpg

Yukarıdaki görselde tahta yapıcı hisseye ait satış kademesinde bulunan 8.98 Lira fiyat kademesine 118 bin lot hisse satışı koyarak hissenin ani olarak 8.98 Lira üzerine gitmesini engellemek amacında olabilir. Olabilir diyorum çünkü tahtacının bu hareketi her zaman bu anlama gelmeyebilir, bazen kademelerde milyon lotluk alış ve satış emirleri yazarak tahta yapıcı bu emirler ile küçük yatırımcının psikolojisiyle oynamak amacında da olabilir.

Tahtacının amacını anlamak için hisse derinlik lisansı alıp hisse kademelerini izlemeli, bu şekilde tahtacının gerçek amacı hakkında fikir sahibi olabiliriz. Hissede tahtacı denildiği zaman hisseyi domine eden, hisseyi yönlendiren, hissenin kademelerini bu şekilde oluşturan, hisse kademelerini dolduran kişi aklınıza gelmelidir.

https://bilhaber.com/wp-content/uploads/2021/05/bilhaber.com-borasada-tahtaci.jpg

Bu görselde bulunan hisse senedinde ise tahta yapıcı hissenin 1.68 fiyat kademesine alış yazarak yerini belli etmektedir. Bu şekilde hisse kademelerinde bulunan orantısız alış satış emirlerinden tahtacıyı bulabilirsiniz.

One thought on “Borsada Tahtacı Ne Demek? Borsada Tahta Yapıcı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir