Cardano (ADA) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

En çok yükselen ve adını en sık duyduğumuz altcoinlerden bir diğeri de; Cardano (ADA) olarak karşımıza çıkar. Gerek kripto para göndermek gerek ise de kripto para almak için ADA platformu kullanılabilir. Bu kriptonun, paranın geleceğini temsil ettiği ifade edilmektedir. Haricinde de hem hızlı hem de doğrudan para transferinin yapılması mümkün olacaktır. Tabi ki bu aşamada Cardano, sadece kripto para değildir. Kimi işlemlerin yapıldığı bir teknolojik alt yapı platformudur.

Cardano (ADA) Nedir?

Bu kripto ve aynı zamanda teknolojik alt yapı 2015 senesinde geliştirilmeye başlanmıştır. 2017 senesinde ise hayata geçirilmesi başlangıcı olmuştur. Farklı çalışan 3 kuruluş tarafından kurulmuştur. Charles Hoskinson tarafından da geliştirilmiştir. Charles, Cardano’nun yanı sıra Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucuları arasında yer almaktadır. Cardano’nun geliştiricileri, bu kripto ile alakalı da farklı özelliklerin olduğunu ortaya koymuştur. 3. Nesil kripto olduğunu öne sürülmüştür. Kaldı ki bunun haricinde merkezi olmayan ilk blok zincirini oluşturmaktadır. Bunun dışında da Haskell programlama dili kullanarak geliştirilmiş ve kodlanmıştır.

Cardano (ADA), farklı yenilikler ve farklı soluklar sunan bir kriptodur. Bu kripto ile mahremiyet konusunda bazı düzenlemeler ortaya çıkmıştır. Bu konuda özellikle dikkat edilen en önemli konu olarak gündem haline gelmiştir. Bu platform, daha kolay bir şekilde güncelleme yapabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bazı yumuşak olan çatallaşmalar olabilmektedir. Bunlar da en kolay şekilde yükseltme yapılabilmesi için kullanılmıştır.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Her kriptonun çalışma prensibinin farklı olduğu bilinir. ADA ise bu aşamada; bazı parçalara ayrılarak çalışır. Bu ayrılan her devrede, bazı blokları hem yaratmak hem doğrulamak için seçilmiş olan slot lideri tarafınca yönetilmektedir. Eğer minimum %50 olacak şekilde bir işlem bloğu yaratmazsa, bir sonraki slot liderine sıra geçmektedir. Bir ADA ise temel prensip olarak bu şekilde ilerlemektedir. Cardano geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır

Tüm kripto para verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Cardano (ADA) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir