Chainlink (LINK) Coin Nedir? Özellikleri Nedir?

San Francisko’da bulunan Smart Contract adlı finansal teknoloji şirketi Haziran 2017 yılında Chainlink (LINK) sistemini başlatmıştır. Chainlink, kısaltması LINK olan ve aynı zamanda Ethereum blockchain’i ERC-20 tabanlı bir kriptodur. Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından piyasaya sürülmüştür. İlk olarak ise 2015 senesinde üzerinde çalışmaya başlanmıştır. Altcoin olarak hem faydalı hem de farklı olacak şekilde, bazı düzenlemeleri de bulunmaktadır. Bu sayede yapılan işlemlerde, en hızlı ve güvenilir şekilde yapılacaktır.

Chainlink (LINK) Nedir?

Geliştiriciler tarafından, bazı prensipleri doğrultusunda ortaya çıkartılmıştır. Akıllı sözleşmelerin olağan veri akışlarını, geleneksel banka işlem ödemelerini ve buna benzer zincir dışı kaynaklara erişebiliyor olma iznini, akıllı sözleşmeler ile vererek, güvenli bir blockchain zinciri oluşturmayı tanımlamaktadır. Chainlik hem LINK ağı hem de LINK tokeni etrafında kurulmuştur. Diğer platformların ve API’lerin piyasaya bu kadar yoğun sürülmesiyle, geliştiriciler akıllı sözleşmenin kullanılmasının arttırılmasını amaçlamıştır.

Olağan bu durum sayesinde ise; başka bir API sahip olan kişilerin ya da veri beslemesine sahip olan kişilerin, Chainlink belirteçlerinin karşılığı olarak, direkt bir şekilde akıllı sözleşmeye yöneltmelerini sağlamaktadır. Kaldı ki bu sisteme ayak uyduran kişiler, API hizmetlerini, direkt olarak LINK tokenine, akıllı sözleşmeye veya blockchain zincirine adapte edecektir.

Chainlink (LINK) Avantajı Nedir?

Bazı sistemler, blockchain zincirinden tamamen uzaktır. Dolayısıyla Chainlink, akıllı sözleşmelerinde sayesinde, uzak olan sistemi blockchain sistemine entegre etmek için kullanılır. API tabanında olan bazı hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerin, blockchain sistemine entegre olması gerekir. Bu durumda, hem işlem güvenliği hem de 3. Kişiler tarafından edilen müdahaleyi arttırma yönünden, API sistemini kullanan şirketler için oldukça avantajlıdır. Kısacası, zincir dışında bulunan sistem zincirin içine entegre edilerek, işlem kolaylığı sağlanıyor.

Chainlink geleceği olan kripto paralar arasında yer almaktadır. Kripto paralara ait tüm verilere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir