Chiliz (CHZ) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Altcoinlerde, son zamanlarda gözde olan altcoinlerden birisi; Chiliz (CHZ) olarak karşımıza çıkmaktadır. Chiliz (CHZ) altcoini, diğerlerine nazaran farklı bir strateji benimsemiştir. 2018 senesinde , Socios.com tarafından kurulup piyasaya sürülmüştür. Hem ERC-20 token’i olup Ethereum ağı üzerine bir kurulum gerçekleştirilmiştir.

Bu coin, bahsettiğimiz diğer birkaç coin gibi eğlenceli bir anlayışa sahiptir. Chiliz özellikle dünyasındaki birçok platformda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Hem spor hem de eğlence kuruluşları ile onların izleyicisi arasında bap kurmak hedeflenmiştir. Kaldı ki bundan da para kazanılmaktadır. Bu sayede taraflarda, takımda alınan kararlar üzerinden söz sahibi olma hakkını kazanır.

Chiliz (CHZ) Nedir?

Bu altcoinler, diğerleri gibi eğlence anlayışı içerisinde ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Chiliz (CHZ) nedir, sorusuna verilebilecek cevapta basittir. Gerek e-spor gerek ise de spor kulüpleri ile taraftarları arasında bağlantıyı kurmak amaçlanmıştır. Dolayısıyla bu durumda; kulübe ait forma ve ürün, en iyi oyuncunun seçilmesi gibi konularda, taraftarlarında söz hakkı bulunmaktadır. Chiliz’in, Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, Atletico Madrid, Roma, Galatasaray, Trabzonspor gibi kulüplerle ortaklık kurarak adından bir hayli söz ettirmiştir. FTO’ların taraftarlara kulübün bazı konularında söz sahibi olma yetkisi tanınması, getirdiği ciddi kar oranları ile FTO’ların kripto para sektöründe popüler olmasını sağlamıştır.

CHZ’nin son zamanlardakine artışına baktığımız zamanda, yüksek bir ivme kazandığını görebiliyoruz. Talebin fazla olması sayesinde insanlarda bu coine ilgi göstermiştir. Tabi ki bu durumunun en büyük nedenlerinden birisi; Bitcoin’in değerinin artması olacaktır. Haliyle Bitcoin’e olan talebin her gün artması, diğer kriptoları da etkilemektedir.

Avantajları Nelerdir?

Bu coin için öncelikli olarak belirtmemiz gereken bir nokta var ki; madenciliği yapılmayan bir coin olarak karşımıza çıkacaktır. Bu coin, şirketler tarafından arz edilmektedir. CHZ’nin en büyük avantajları ise;

  • Spor takımları ile ilgili kuruluşlar ararasında değişim aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede jeton oluşturmalarına imkan vermektedir. Bu imkan sayesinde de spor kulüpleri, kendi taraftarlarına yönelik söz sahibi olabilme hakkını vermektedir.
  • CHZ, büyük spor kulüplerince anlaşmalar yapmıştır. Bu doğrultuda da ismini duyurabilmiştir. Hatta bazı Türk Spor Kulüpleri ile de anlaşmaları bulunur. Bu sayede ilerleyen süreçlerde de değerinin artabilme ihtimalini görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir