Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Neden Yükseliyor? - BİLHABER

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Neden Yükseliyor?

Gün geçtikçe farklı bir altcoin ile karşı karşıya geliyoruz. Son zamanlarda en popüler olan altcoinlerden birisi ise; Dogecoin (DOGE) olarak karşımıza çıkmaktadır. Dogecoin sürekli olarak bir yükselişte olduğunu görüyoruz. Piyasada bu kriptonun yükseldiğine şahit oluyoruz. Bizler adını her ne kadar yeni duymuş olsak bile Dogecoin 2013 senesinde ortaya çıkmıştır. Dogecoin aslında ilk olarak Litecoin’e bir türev olarak ortaya atılmıştır. Günlük hayatımızda kripto paralar, gerçek anlamda bir yatırım amacıyla ortaya çıkmıştır. Kaldı ki bazı kriptolar, aslında eğlenceli bir kripto devri oluşturmak amacıyla ortaya atılan kriptolar olacaktır.Sımdi sizlerle Dogecoinin detaylarına inelim.

Dogecoin yazılım mühendisi Jackson Palmer tarafından üretilmiştir. 2014 senesinin Ocak ayında ise, tamamen Bitcoin ve diğer kriptoları arkada bırakan bir hacim yakalamıştır. Bu dönemlerdeki zirvesini ise; 2018’de, 0,017 dolar ile yapmıştır.
DOGE için ilk ortaya çıktığı zaman, her bir blok madenciliği için rastgele bir şekilde ödül verilmiştir. Sonraki zamanlarda ise; verilen bu ödül, tamamen statik hale getirilmiştir. Bildiğiniz üzere bu coin, bir internet karakterinden alıntılanmıştır. Bunun nedeni ise; tamamen dost canlısı bir kripto ortaya çıkartmak olmuştur. Piyasa açısından ise bu kripto oldukça büyük ve aktif bir topluluğa sahip olmasıyla bilinmektedir.
Dogecoin (DOGE) Diğer Kriptolardan Farkı

Dogecoin (DOGE) diğer kriptolardan bazı kısımlarda ayrışmaktadır. Gerek zorluk seviyesi gerek ödül gerek ise de algoritma ve blok süresi konusunda farklılık gösterir. Buna istinaden DOGE için, dakika başına denk düşen blok süresi 1 olmaktadır.Bu sürenin Litecoin için 2,5 dakika ve Bitcoin için ise 10 dakika olarak görülmektedir. Buradan da anlayacağınız üzere DOGE, diğer kriptolarına göre daha hızlı madencilik eylemi gerçekleştirmektedir.

Dogecoin Neden Bu Kadar Popüler?

Dogecoin kendisine has teknolojisinin yanında Tesla ve SpaceX‘in CEO’su Elon Musk’ın da sık sık dile getirmesiyle daha popüler bir hal aldı, Tesla ve SpaceX‘in CEO’su Elon Musk twitter üzerinden dogecoinin simgesi olan Japon shiba inu köpeği bulunan resimleri paylaşarak Dogecoine dikkat çekmekte. Elon Musk, yükselişinde rol oynadığı Dogecoin’e ve kripto paralara ilişkin yaptığı açıklamalarda kripto para yatırımcılarına birikimlerinin tamamını kripto paralara yatırmanın mantıklı bir iş olmadığını söyleyerek kripto para yatırımcılarını uyardı. Dogecoin 8 Mayıs 2021 tarihi itibatiyle 5.80 TL seviyesinde bulunuyor.

Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir