Eos (EOS) Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler - BİLHABER

Eos (EOS) Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanların karşılaşılan ve gözde olan bir diğer altcoini Eos (EOS) olarak karşımıza çıkmaktadır. 2017 senesinde kurulan EOS, block.one şirketi tarafından ortaya çıkartılmıştır. Kurucusu olan Daniel Larimer ise; Blockchain Steem, BitShares, Delegated Proof of Stake (DPoS)’nin de yaratıcısı olmaktadır. Hali hazırda ise; block.one’da CTO olarak görevine devam etmektedir. EOS coini, Haziran 2017 senesinde, ilk coin arzı (ICO) tarafınca ve bu yöntem dahilinde piyasaya sürülmüştür. ICO üzerinden, neredeyse 1 sene gibi süreçte, 2,5 milyar dolar toplamıştır. Bu da ICO girişimleri olarak, en yüksek girişimlerden birisi olmuştur.

eos coin
Eos coin

Eos (EOS) Nedir?

EOS için en önemli özelliklerden birisi, tamamen merkezinin olmamasını hedeflemektedir. Aynı zamanda endüstri ölçeğinde, merkezi barındırmayan uygulamalardan birisi olmak istemektedir. EOS için hedef kullanım alanları ise; merkezi bulunmayan depolama çözümleri, akıllı sözleşmeler ve DApps ortamları olacaktır. EOS geliştiricileri ise bu aşamada birçok farklı konuda iddia ortaya atmıştır. Bunlardan birisi ise; dPoS-konsensüs mekanizması sayesinde, binlerce işlemi en verimli şekilde hesaplayabilmesi olacaktır.

Geliştiriciler için bu aşamada bir diğer iddiası ise; paralel işlemler içinde uygun olacak olmasıdır. Projenin sonuna gelindiğinde ise; tamamen cansız bir şekilde yapılanması planlanmaktadır. EOS, kullanıcılar için tamamen en yüksek hızda işlem imkanını sağlamaktadır. Burada yapacağınız her işlem ise; tamamen şeffaf olmasını sağlamaktır. Bu sayede sistem üzerinden yapılan hataları herkes görebilmekte ve düzelme imkanı sunabilmektedir.

EOS coinden kaç adet var?

Günümüzde halihazırda 954,099,242 EOS coin dolaşımda bulunmaktadır.

EOS kaçıncı sırada?

EOS, piyasa değeri bakımından an itibariyle 27. sırada bulunmaktadır. Güncel veriler yukarı yer almaktadır. Kripto paralara ait hacim ve piyasa değerlerine ilişkin güncel verilere ve sıralamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Eos (EOS) Madenciliği Yapılmakta Mıdır?

DPoS adı altında bir fikir birliğinin algoritmasını kullanan ESO’un, herhangi bir madenciliği de yapılmamaktadır. Bu aşamada EOS’un alt yapısı da oldukça basittir. EOS, merkezi olmayan bir ağ olmayı hedeflemektedir. EOS işlemleri ise; DPoS konsensüs mekanizması sayesinde yürütülmektedir. Ethereum blok ağı üzerinden oluşturulmuştur. Kaldı ki EOS 2018 senesinde tamamen kendi ağına geçiş yapmıştır. DPoS ise; oylamaya dayandırılan bir sistemi kapsamaktadır.

EOS coin Geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir