Ethereum (ETH) nedir ne işe yarar?

Ethereum coin kimin?

Vitalik Buterin tarafından Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda tanıtılan Ethereum (ETH), aynı zamanda Buterin tarafından kurulmuştur. Bir altcoin olarak değerlendirilir. Fakat, blockchain teknolojisi konusunda hem geliştirilmesine hem de daha geniş alanda kullanılmasına katkı sağlamaktadır.

Ethereum’un anlamı, Ether, yani en kısa tabiriyle güç kaynağı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda da kripto para birimini tamamen içine alan, Kripto İşletim Sistemi olacaktır. Amaç tamamen Bitcoin’in bağlı olduğu o blockchain zinciri üzerinden, kullanıcıların yeni yazılım sağlamasına dayanmaktadır.

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum (ETH) konusunda, yukarıda bazı detaylardan söz ettik. Bunların dışında ETH’nin en önemli prensibi, gizlilik konusunda gösterilen alaka olacaktır. ETH sistemi, kişisel bilgilerin 3. Şahıslar tarafından ulaşılabilir olmasını engellemektedir. Artık internet üzerinden her türlü işlemlerimizi yerine getiriyoruz. Fakat kartımız bir şekilde o dataya kayıt oluyor. Sonucunda ne olacağı ise büyük bir bilinmezlik haline geliyor.

Fakat Ethereum (ETH) bu sistemi tamamen reddeden bir prensip belirlemiştir. Bu sayede de yapılan işlemlerin hepsi gizli kalmaktadır. Hem dağınık hem anonim hem de farklı cihazlar üzerinden işlem göstermektedir. Bu sayede tamamen merkezsiz bir profil çizmektedir. Bu sayede Ether bir yakıt kripto para birimi olarak kullanıma sunulan bir platform haline gelmiştir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin, kripto para dünyasındaki en üst düzeyde yer almaktadır. Bunu takip eden coin ise Ethereum olarak karşımıza çıkar. Fakat aralarında bazı farklılıklardan dolayı, bu yerler şu an için korunmaktadır. Aralarındaki farklar ise;

  • Bitcoin ile yapacağını tüm işlemler sınırlı olacaktır. Fakat Ethereum ile daha geniş kapsamlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ethereum çok daha yenilikçi bir sistem üzerinden işlem görmektedir.
  • BTC’de, madencilik yaparken, tamamen işlemci gücünüze bağlı olarak bir eylem gerçekleştirirsiniz. Fakat ETH’de, üreticiler arasında bir denge söz konusu olmaktadır.
  • BTC’de bir blok 10 dakikada oluşmaktayken ETH’de 15 saniyede oluşmaktadır.

Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Ethereum (ETH) nedir ne işe yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir