Google Search Console Site Haritası Sorunu

Google Search Console site haritası okunabiliyor ancak hataları var, Eksik XML etiketi site haritası okunabiliyor, ancak hataları var sorunu nasıl düzeltilecek. Bu hatalar neyden kaynaklanmaktadır.

Sitenizi kurdunuz ve sitenizi Google kaydetmek istiyorsunuz. Bildiğiniz üzere bunun için site haritanızı Google Search Console’a eklemeniz gerekmektedir. Site haritası ekleme konusunda yaygın olarak ise All in One SEO veya Yoast SEO eklentisi kullanılmaktadır. Site haritası belirtilen eklentilerin site haritası bölümüne tıklanarak “sitemap.xml” şeklindeki kısım kopyalanır, daha sonra Google Search Console’da site haritalarından, site haritası ekle bölümünde bulunan kısma kopyalanarak göndere basılır ve site haritanız eklenir. Site haritanızı ekledikten sonra ise Google Search Console ile sitenizde bulunan sayfaların Google’a eklenip eklenmediğini, sayfalarda problem olup olmadığını, geçerli sayfalarınızı ve sayfa istatistiklerinizi görebilirsiniz.

Google Search Console Site haritası okunabiliyor, ancak hataları var veya Eksik XML etiketi site haritası okunabiliyor, ancak hataları var şeklindeki sorunlar nasıl çözülecek

Site haritanızı All in One SEO veya Yoast SEO eklentisi aracılığıyla aldınız ve Google Search Console’a ekledikten sonra ise Google Search Console ise size “Google Search Console Site haritası okunabiliyor, ancak hataları var” veya “Eksik XML etiketi Site haritası okunabiliyor, ancak hataları var” şeklinde hatalar verebiliyor. Peki burada sorunu neyden kaynaklanmakta.

Site haritanızı aldığınız All in One SEO veya Yoast SEO eklentisi ile birlikte yüklü eklentilerden aktif olan fotoğraf sıkıştırma eklentisi etkin ise bu sorunlara neden olabilmektedir. Sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için fotoğraf sıkıştırma eklentisini etkisizleştirip tekrar site haritanızı Google Search Console’a eklemeyi deneyin. Bu şekilde belirtilen Google Search Console Site haritası okunabiliyor, ancak hataları var veya Eksik XML etiketi Site haritası okunabiliyor sorunu çözülecektir. Site haritanızı Google Search Console’a ekledikten sonra ise etkisizleştirdiğiniz eklentiyi etkin hale getirebilirsiniz. Ücretsiz domain kullanma durumunda da aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun düzelmesi için ise ücretli domain almanız gerekecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta belirtilen hataların diğer eklentilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespitidir. Sorun sadece fotoğraf sıkıştırma eklentisinden kaynaklanmayıp diğer eklentilerden de kaynaklanabilir. Bu durumun kontrol edilmesi sorunun tespiti açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir