Hackerlar Şifreleri Nasıl Kırıyor? - BİLHABER

Hackerlar Şifreleri Nasıl Kırıyor?

Hackerlar şifreleri nasıl kırıyor? Güvenlik, online sistemlerde neredeyse yok gibidir. Hackerlar şifreleri kırmak istediğinde kırar.

Hackerler şifreleri nasıl kırıyor? Güvenlik kontrollerine bakıldığında, hackerların çok farklı yöntemler denediği görülür. En basit yöntem, parola saldırısına uğrama oluyor. Şifreler bu şekilde kırılabiliyor. Hacker, sonrasında şifreyi kullanabilir.

Sık kullanılan Parolaları Denemek

İlk olarak en çok kullanılan yöntemlerden biri, sık kullanılan parolaları denemek oluyor. Parolanın kırılması istendiği durumlarda, öncelikle herkesin kullandığı parolalar denenir. En sık kullanılan hacker şifre kırma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. İsim, ardışık sayılar gibi parolalar en çok kullanılan parolalardır. Bunlar denenerek şifre kırma yönteminin uygulanması söz konusu olur.

Sosyal Mühendislik Yöntemleri

Şifre kırma yöntemleri arasında, sosyal mühendislik yöntemi de var. Sıkça kullanılan parola yöntemi işe yaramadığı durumlarda, hacker bu kez sosyal ağlar ile parolanın kırılması yoluna gider. Parolanın bir hayvan ismi, favori müzik, renk olması da söz konusudur. Bu da başvurulan, denenen en sık yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

e-Posta ile Şifre Kırma

Hacker şifre kırma yöntemleri arasında yer alan yöntemdir. Size gelen bir mail üzerinden direkt olarak şifre kırma işleminin yapılması söz konusu olabilir. Sahte e-posta, size mail şifrenizi girmeniz gerektiğini söyler. Siz de direkt olarak kullanıcı adı ve şifre olarak mail adresinizi girmeniz durumunda, hemen şifrenin kırıldığını göreceksiniz. Şifreyi değiştirme ya da bir daha sizin mail adresinize ulaşamama gibi bir durum olduğunu da bilmelisiniz.

Wi-Fi Paketlerinin İzlenmesi

Hackerlar farklı yöntemler ile de şifrelerinizi kırabilir. Şifresiz, açık wi-fi ağları büyük güvenlik riski taşımaktadır. Bu ağlardan görülen veriler sayesinde, aslında ağın sinyalinin alınabildiği her yerden izleme söz konusu olur. Buna SSL üzerinden gönderilmeyen parolalar da dahil olacaktır. Wi-fi ile şifre kırma işlemi en kolay yöntemlerden biri olduğundan, korunmak için mutlaka şifresiz olan ağlarda kullanılan hesaplara dikkat edin.

Keylogging

Şifre kırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Aracı yükledikten sonra, parolalar girildiğinde, kayıt altına alma işlemi yapacaktır. Kaydedilen veriler, parolaların toplandığı alana gönderilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir