Hamile Bir Kadın Nelere Dikkat Etmeli? - BİLHABER

Hamile Bir Kadın Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik ve annelik her kadının istisnasız hayatında olması gereken bir planlamaların içerisinde bulunan bir dönemdir. Her kadın çocuk sahibi olmak ister. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ise yine anne adayının yaşantısına ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hamilelik sırasında yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar ise şunları içermektedir;

1. Alkol ve Sigara Tüketimi

Alkol ve sigara tüketimi hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelik olmasa bile alkol ve sigara tüketimi, bütün hastalıkların kapısını aralar. Bebeğin gelişimi üzerinde çeşitli anormallikler oluşumuna katkı sağlar, kusurlu doğum, down sendromu, bedende kusurluk ve organ yetmezlikleri gibi daha birçok neden alkol tüketiminin neden olduğu olumsuzluklar arasında yer alır. Hamilelikte sigara içmenin zararlarına ilişkin yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hamile olduğunuzu öğrenmeden içki içme durumu yaşadıysanız bu pek önem teşkil etmez. Fakat bebeğin gelişimi ve oluşumu esansında alınan alkoller, ciddi komplikasyonlara neden olur. Mümkün olduğunca hamilelik esnasında bir yudum bile alkol alınmamalı ve hamilelik ve emzirme dönemi sona erene kadar ertelenmelidir.

2. Saç Boyama

Hamilelik sırasında çeşitli kimyasal madde içeren her durumdan uzak durmak gerekir. Saç boyamakta bunlardan biridir. Gebe kalındıktan sonra,yine güzel kalmak ve bakım yapmak tabiki de yasak olan bir durum değildir. Fakat bebeğin gelişimini ciddi oranda etkileyen unsurlardan uzak durmak gerekir. Hamile kalmadan önce saçını boyatan anne adayı,hamilelik dönemimde saçının rengini yeniletmek isteyebilir.

Bu tamamen anne adayının seçimine bağlı bir durumdur. Saç boyasının bebeğe zararı henüz resmi olarak kanıtlanamasa da, beyin ve saç köklerine yapılan işlemlerde vücuda ve bebeğe ulaşması olağan bir durumdur. Fakat saç uçlarına bir işlem yapılacaksa yine de doktorun önerisi ile uygulama yapılmalıdır. Ya da organik olan saç boyalarına yönelebilirsiniz. İçeriğinde alkol veya kimyasal oranı daha az olan ürünleri tercih ederek uygulama yapılabilir.

3. Tırnak Cilası

Tırnak Cilası yaptırmak,hamilelikte ve annede olumsuz bir sorun teşkil eden bir yöntem değildir. Manikür yaptırmak ve bakımlı tırnaklara sahip olmak her kadının hakkıdır. Hamilelikle birlikte gelişen hormonlar sayesinde,tırnaklarınız olduğundan çokça daha fazla uzar ve bununla birlikte manikür ihtiyacınız artabilir.

Tırnaklarınızı bir salonda yaptırırsanız eğer,yeterince iyi havalandırılmış olmalı,sigara ve kimyasal madde kokusuna asla maruz kalmamalısınız. Bebeğiniz doğana kadar,elinizden gelen bütün gayreti göstermeli,sakıncalı ortam ve durumlardan kaçınmalısınız.

4.Balık Tüketimi

Balık tüketimi hamilelikte en fazla olması gereken gıdalar arasında yer alır. Fakat bilinenin aksine her balık çeşidi anne ve bebek için yarar sağlamamaktadır. Anne adaylarının tüketmesi ve tüketmemesi gereken balık türleri vardır.

Tüketilememesi gereken Balık türleri; Köpek balığı,kılıç balığı, kral uskumru,taze ton balığı,kiremit balığı, mahimafi,orfoz,kehribar ve kirli sulardan gelen balıklar asla tüketilmemesi gerekn balık gruplarını oluşturur.

Konserve veya paketlenmiş ton balığı ve ailelerin tuttuğu balıkları ve tatlı su balıklarını belirli günlerde tüketerek sınırlayın.

Kabuklu deniz ürünleri,konserve veya paketlenmiş hafif ton balığı,daha küçük okyanus balıkları,çiftlikte yetiştirilen balıklar ve mağazadan alınan tatlı su balıklarını da belirli haftalarda dönüşümlü olarak tüketebilirsiniz.

Somon,levrek,dil balığı,pisi balığı,mezgit, okyanus levreği,hamsi,morina ve alabalık çeşitlerini güvenle tüketebilirsiniz.

5.Yapay Tatlandırıcılar

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken en öneli konulardan birisi de şeker tüketimidir. Şeker tüketimi mutlaka sınırlı olmalı ve paketlenmiş,işlenmiş market ürünlerinde bulunan yapay tatlandırıcılar ann eve bebeğin sağlığını olumsuz etkiler.

Bisküviler,dondurmalar, çikolata,bonibon ve çeşitli şekerlemeler her zaman yapay tatlandırıcılar içerir. Bunun yerine hamilelikte daha sağlıklı yapılan,şeker katkısız tatlıları tüketmek en uygunu olacaktır. Pekmez,bal,bitter çikolata,hurma ve doğal organik baldan yapılmış tatalılar tüketmeye özen gösterilmeli.

Hamilelikte yapay tatlandırıcı ve rafine şekere fazlaca maruz kalmak,hamilelikte oluşan diyabet sorununu tetikler.

6. Musluk Suyu

Musluk suları şu dönemlerde pekte güvenli sayılacak noktada değil maalesef. Hamilelikte bol su içmenin ve sıvı almanın önemi açıkça bilinmektedir. Fakat anne ve bebeğin sağlığı için her suyu içmek pek mümkün değildir. Hazır satılan suların sağlıksız olduğu gibi,musluk sularının içerisinde bulunan klor ve kireç bebeğin gelişimin etkilemektedir.

Genellikle arıtıcı sistemlerin,en azından musluk sularındaki klor ve kireci süzerek kişiye ulaşması daha makul görünen yöntemler arasında sayılabilir. Yağmur suları ile beraber içme sularına birden fazla kimyasal madde bulaşma riski olduğundan dolayı,en azından hamilelikte hangi suyu nereden içtiğinize dikkat edin.

PH seviyesi ve mineral seviyesi yüksek olan bir sudan emin olduğunuzda, bebeğinizin gelişimi ve daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek için bol su içimine özen gösterin.

7. Egzersiz Yapmak

Bilinenin aksine hamilelikte egzersiz yapmak mümkün olan bir durumdur. Her ne kadar hamilelikte egzersiz yapmak, düşük ve doğum anomalinin tetikleneceği düşünülse de, aslında doktor kontrolü ve izniyle kendi durumunuza uygun bazı hamilelik egzersizleri yapmak mümkündür.

Yapılan araştırmalarda, herhangi bir komplike barındırmayan hamileliklerde, kadınların haftanın belirli günlerinde 30 dakika olmak kaydıyla hafif egzersizler yapılması gerektiğini açıklıyor. Basit esneme hareketleri ile başla ve gebeliğe uygun hamile ve yoga hareketlerini uygula.

Bu egzersizi yapmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını ve ruhsal durumunu olumlu yönde etkiler. Hamilelikte oluşan sırt,bacak,bel ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olan bu egzersizler,sizin daha kolay doğum yapabilmenizi de kolaylaştırır.

Dikkatli olunması gereken nokta,vajinayı ve eklemleri fazla zorlamayan basit egzersizler ile çalışmak olacaktır.

8. Kafein Tüketimi

Hamilelikte kafein tüketimi en hassas olan ve en dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Kahve ve çay tüketimini çok seviyorsanız eğer bu bebeğin sağlığı konusunda endişe verici durum olabilir. Tamamen yasaklı bir durum mu? Tabi ki de hayır. Ölçülü olduğu sürece pek sıkıntı teşkil etmez fakat, bu sizin nasıl bir hamilelik geçirdiğinizle de doğru orantılıdır.

Fazla kafein tüketimi, annenin aldığı vitaminleri emme gücü sayesinde bebeğe ulaşmadan vücuttan idrarla dışarı atılmasını sağlar. Bu durumda da bebek, vitaminlerden yoksun kalarak, çeşitli anormal durumların yaşanmasına neden olur.

Günde bir fincan kahvenin bebeğe pek zararının olmayacağı, fakat tiryaki olan anne adaylarında günde 4-5 fincan tüketilen kafeinin bebeğin düşük yapma riskini tetikleyebileceği açıklanan durumlar arasındadır.

9. Bronzlaşma

Hamilelikte güneş ışığına maruz kalmak D vitamini alımını desteklediği için önemli konular arasında yer alır. Fakat iş bronzlaşma ve güzel bir ten elde etme konusuna gelince bu tehlike arz eden bir durumdur. Çünkü bronzlaşma işlemi,güneş ışınlarının en zararlı ve yakıcı olduğu zamanlarda gerçekleşir. Güneş altında saatlerce vakit geçirilmesi gereken bir konudur.

UV ışınlarına maruz kalmak sizin ve bebeğiniz açısından tehlike oluşturur. Cilt kanserine yakalanma riskinizi kolaylaştırır. Güneş dışında yapay losyon ve kremlerin kullanımı da hamilelikte tehlikeli kimyasal alınımına neden olarak,anne ve bebeğin sağlığını tetikler.

10. Sıcak Yerler

Sauna,jakuzi eve aşırı sıcak su ile yapılan banyolar da uzun süre vakit geçirmek,düşük riskleri arasında yer alır. Aşırı yüksek vücut ısısı,büyüyen bebeğinize zarar verebilir. Anne adayının ve bebeğin bulunduğu ortamın iç ısısını arttırdığı için tehlikeli durumlara ortam hazırlar.

11.Ağrı Kesiciler

Hamilelikte ağrı kesici kullanımı ince bir çizgidir. Kesinlikle doktor tavsiyesi ve önerisi olmadan rastgele bir ağrı kesici tüketmek, sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Bebeğin ilk aylarında gelişimini olumsuz etkiler ve anormal bir doğum ve genetik sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir