Hamilelikte Sigaranın Doğuma Ve Bebeğe Etkisi - BİLHABER

Hamilelikte Sigaranın Doğuma Ve Bebeğe Etkisi

Hamilelikte sigara içmenin hem anneye hem de bebeğe ciddi zararları vardır. Sigara kullanmak kanserden birçok hastalığa ve ölüme neden olmaktadır. Gebelikte anne karnında gelişimini tamamlayan bebeğin, annenin bu dönemde sigara kullanmaya devam etmesi gelişim ve zihinsel bozuklukların ve doğum anomalilerin gelişmesine neden olur.

Sigaranın tek bir dalından havaya karışan binlerce zararlı ve kansere neden olan kimyasallar meydana gelir. Bu dumanı annenin teneffüs etmesi demek; oksijen ve besin kaynağını daraltarak fetüsün büyümesini etkiler ve sonuçta hamilelik ve doğum sırasında çeşitli komplikasyonlar gelişmesini sağlar.

Hamilelik sırasında sigara içmek,çocuğun zihinsel ve davranışsal bozukluklarla doğmasına,hiperaktivite gibi sorunlara yol açar. Pasif sigara içimi de, yeni doğanlarda astım ve akciğer enfeksiyonları gibi solunum rahatsızlıkları ile rahimde ciddi fetal oluşumlarına neden olur.

Hamile bir insan sigara içerse ne olur?

Sigarada nikotin, arsenik, kurşun, karbon monoksit ve siyanür gibi zararlı kimyasallar bulunur. Sigara içen hamile bir kadının cenini bu zararlı kimyasallara maruz kalır. Sonunda fetüsün kan damarları tıkanır ve buda bebeğin kalp atışında plasentaya giderken oksijen ve besin açısından zengin kanın azalmasına yol açar.

Bu nedenlere bağlı olarak fetüsün gelişimi problemli olur. Bağışıklık sistemi zayıf bir bebeğe ve doğumda çeşitli komplikasyonlara neden olur. Sigaraya bağlı olarak gebelikte 3 farklı durum meydana gelir; Düşük doğum ağırlığı,erken doğum ve bebek ölümü

Gebelikte Sigaranın Etkileri

Sigara kullanan hamile kadınların diğer hamile kadınlara oranla nelerle karşılaştıkları ve hangi tıbbi sorunlara maruz kaldıklarını açıklayalım;

* Plasentanın Kopması; Bu durum gebeliğin son üç ayında ortaya çıkarak,rahim duvarından plasentanın ayrılması ile büyük bir kan kaybı oluşur. Bu hem annenin hem de bebeğin ciddi saplık yaşamasına neden olur.

*Vajinal Kanama; Gebeliğin erken evrelerinde meydana gelen bu durumda,dış gebelik,düşükler, molar gebelik gibi birçok sebebe neden olur. Vajinal kanama şiddetli karın ve pelvik ağrılara neden olur.

* Düşük; Sigara kullanımı veya dumanına fazlaca maruz kalan anne adaylarında meydana gelen durumdur. Anormal kromozom gelişmeleri sonucunda fetüs rahimde tutunamaz ve düşük meydana gelir.

* Dış Gebelik; Döllenmiş yumurtanın uterustan çıkıp,dış follow tüplerinde büyüdüğü durumdur.

Doğum Anında Sigaranın Etkileri

Sigara kullanan annelerde doğum sırasında meydana gelen bazı semptomlar yer alır. Bu hem anne de hem de bebekte görülebilir;

*Düşük kilolu bebek; Bu genellikle 2,500 kilo ve daha az kiloyla dünyaya gelen bebekleri içermektedir.

* SIDS; Ani bebek ölümü sendromu veya cot hastalığı bebeğin ani açıklanamayan ölüm oranıdır. Gebelikte ve gebelikten sonra tütüne maruz kalan bebeklerde kimyasallar nedeniyle beyin hasarı ve akciğerlerde meydana gelen nefes ve solunum sıkıntısı ile hastalanmaları çok daha kolaydır. Nikotin fazlalığı ciğerlerde birikerek ciddi ölümlerle sonuçlanmalar görülmektedir.

* Doğum Anomalileri; Bebekte görülen anormal organ hasarları,serebral palsi,görme ve işitme kayıpları,konuşmadaki zorluklar,solunum problemleri en yaygın olan nedenleridir.

* Ölü Doğum; Bu durumda bebeklerin ölü doğduğu ve doğduktan sonra da ölebileceğini içeren durumdur. Sigaranın en birincil zararları arasında yer alır.

Sigara İçmenin Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan pasif içici annelerin bebeklerinde oluşan; bronşit, zatürre ve doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir. Rahimde gelişen fetüsün maruz kaldığı bu zararlı kimyasal, nefes alma ve solunum sıkıntısı yaşamasına neden olur.

Sigara içmek veya pasif içici olmak sadece bununla da kalmayıp,üçüncü el sigara içme tabiri ile gebelikte bebeklerin zarar görebileceği biliniyor. Üçüncü el sigara içmek ise; halı,koltuk,perde vs. ev içerisinde bulunan eşyalara sinen ve sigaradan çıkan kimyasalların etkisi solunum yolu ile beraber anne ve bebeğe geçmesini ifade eder.

Sigara kullanan anne adayına bu dönemde bol bol C vitamini takviyesi yapılarak sigara içmeyi bırakmaları önerilir.

3 thoughts on “Hamilelikte Sigaranın Doğuma Ve Bebeğe Etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir