VIX Endeksi (Korku Endeksi) Nedir? - BİLHABER

VIX Endeksi (Korku Endeksi) Nedir?

Vix Endeksinin açılımı İngilizce ” Volatility IndeX”dir. Korku endeksi, piyasada korku endeksi olarak bilinen VIX endeksi yatırımcıların piyasadaki iştahını ifade ederken, yatırım endişelerinin artması ve yatırımların çekimser bir hal almasına korku endeksi denmektedir. 1993 yılında Chicago Board of Trade tarafından oluşturulmuştur. Piyasadaki risk algısını ölçmektedir. Kısa olarak al- sat yapan traderler risk seviyesinde yükselmeye meydana geldikçe korku endeksi ile aldıklarını piyasaya yansıtırlar.

bilhaber.com vıx endeksi nedir

Korku ( VIX ) Endeksi Nasıl Yorumlanır?

Korku ( VIX ) endeksi yorumu olarak, korku endeksi yüzde 30’un üzerinde ise belirsizlik çok anlamına gelmektedir yani volitalite yüksektir. Korku endeksi yüzde 20’nin altında ise risk oldukça düşük demektir ve dalgalanmalar azdır. Korku endeksinin en önemli noktası ise yüzde 30 noktasıdır. Eğer korku endeksi 20 – 30 arasında ise bu normal değer olarak kabul edilir. Korku ( VIX ) endeksi yüzde 60’lara çıkması demek piyasada büyük bir kargaşaya yol açacak demektir.

Korku ( VIX ) Endeksi İle Borsalar Arasındaki İlişki Nedir?

Amerika borsaları ile korku endeksi arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Aslında ters bir ilişki olduğunu da söyleyebiliriz. Şöyle ki VIX korku endeksi düşüşe geçtiğinde piyasadaki belirsizlikler doğal olarak azaldığı varsayılır. Dünyada ki gelişmiş olan borsalar özellikle Amerikan borsası risk artışından dolayı yükselişe geçmektedir.

VIX korku endeksi yükselişi piyasada birçok belirsizliğin olduğu düşünülmektedir. Bu belirsizlikle birlikte yatırımcılar korkmaktadır. VIX korku endeksi yükseldiğinde belirsizlik düzeyi artacağından, piyasaya güven azalır ve yatırımcılar bu doğrultuda satış yapmaya başlarlar. Satışlar başladığı zaman da borsada düşüş görülmektedir. VIX korku endeksi düştüğünde de tekrardan borsalardan alımlar başlamaktadır.

VIX Endeksinin Tarihi Zirvesi Nedir ?

Korku Endeksi” olarak bilinen VIX Endeksi tarihi bir tırmanışla 1993 yılında piyasaya sürüldüğünden bu güne en yüksek seviyesini 2008 yılında 96,40 ile görmüştür.

VIX Korku Endeksi Yüzdelik Dilim Yorumları

VIX korku endeksi yüzdelik dilimlerine göre dalgalanmalar olmakta ve bu dalgalanmalar ile al – sat işlemleri gerçekleşmektedir.

  • VIX 15’in altı: Piyasada görülen coşkunun en yüksek olduğu yüzdelik dilimdir.
  • VIX 15 – 20 arası: Yatırımcılar arası risk alma isteği oluşmaktadır.
  • VIX 25 -30 arası: Piyasalarda finansal bozulmalar görülür.
  • VIX 30 ve üzeri: Belirsizliklerin en çok olduğu bölümdür. Finansal yapılar çökmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir