Kulak Çubuğunun Doğru Kullanılmaması Halinde Zararları

Kulak çubuğu kullanımı işitme kaybına yol açar mı? Kulak çubukları kulakları temizler mi? Kulak temizliği alışkanlık yapar mı? Kulak çubukları kulak zarını zedeler mi?

Kulak çubuğu kullanımı sanılanın aksine kulakları temizlemediğini özellikle uyarılarda bulunan KBB uzmanları tarafından ifade edilmektedir. Uzmanların ifadelerine göre halk arasında kulak kiri olarak bilinen vücudun doğal salgısıdır. Bu salgıya serumen adı verilmektedir. Dışarıdan gelecek olan toz, kir ve bakterilere karşı kulak kendini koruyarak bu salgı işlevini yapmaktadır. Bu salgı daha sonra kuruyarak kulak kepçesine yerleşir. Burada kulak kiri olarak adlandırılan salgı kuruduktan sonra bir parçacık haline gelir buna buşon adı verilmektedir.

Birçok kişi kulak kiri olarak adlandırılan buşonu temizlemek için kulak çubukları kullanmaktadır. Bu işlemin çok yanlış bir temizleme olduğunu ve tehlikeli sonuçlara varılacağı konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyorlar. Temizleme sırasında kulak çubukları kullanımı kulak zarına verilebilecek bir zarar ile işitme kaybına neden olunabileceğini özellikle dikkat çekmektedirler.

Kulak Temizleme Çubuklarının Zararları

Kulak temizlemek için üretilen kulak çubukları kişiye geri dönülemeyen zararlar bırakmaktadır. İşte kulak temizleme çubuklarının zararları;

  • Mantardan kulak zarında delinemeye
  • Enfeksiyon sonucu işitme kaybına
  • Dış kulak yolunda çizilmelere, zedelenmelere
  • Zedelenme sonucu enfeksiyonlara
  • Kulak tıkanıklıklarına
  • İşitme kayıplarına

neden olmaktadır. Aslında kulak kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Ayrıca kulak kiri olarak bilinen kirler sanılanın aksine kulak için faydalıdır.

Birey dışarıdan ve kulak temizleme çubukları ile müdahalede bulunduğunda kendi kendine zarar vermektedir. Çünkü bilinçsizce kullanılan kulak çubukları kulak tıkanmalarına ardından işitme kaybına uğramaktadır.

Dış kulak kahverengi bir salgı yapmaktadır. Bu salgı dış kulak yolunu enfeksiyonlardan korumaktadır. Kulak kendi görevini görerek onu dışarı atıyor. Ancak birey kulak temizleme çubukları ile bunu tekrar içeri doğru itmektedir. Ve dış kulak yoluna atılanı tekrar içeri atarak dış kulak yolu kapatılıyor.

Kulak Temizlenmeleri Nasıl Yapılır?

Kulaklar kulak çubukları ile kesinlikle yapılmamalıdır. Eğer;

  • Kulakta dolgunluk hissi varsa
  • Tıkanıklık hissi varsa
  • Kulakta uğultu, çınlama varsa
  • İşitmede azalma ve kulakta akıntı ya da koku varsa

Bu durumlar baş gösterdiğinde bir KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Hekim buşon temizliğini; lavaj (kulak yıkama), aspirasyon (vakumlama), küret (özel solüsyonla yumuşatılan buşonlar küret aletleri ile alınması) işlemleri ile çok daha sağlıklı ve kontrollü uzman bir doktor tarafından yapılmaktadır. Bu kulak temizletme işlemleri alışkanlık yapar inanışı çok yaygın ama yanlış bir inanıştır. Böyle bir şey doğru değildir.

Kulak Çubuğu Orucu Bozar mı?

Şafii mezhebine göre vücuda alınan şeyin orucu bozması için vücuda dışarıdan içeriye doğru açılan kanallardan girmesi gerekir. Bu kanallar ise burun, ağız, kulak, ön ve arka organlardır. Bu organlardan vücuda alınan şeyler orucu bozar. 

Kitaplarda da yer alan bilgilerde , kulak çubuğu ile kulak temizleme işlemi Şafi mezhebine göre orucu bozar.(Mecmu, I/183-185; el-Fıkhu’l-İslamî, II/663). Hanefi mezhebine göre ise oruç bozulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir