Litecoin (LTC) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hayatımıza girdiği andan itibaren, kriptolar büyük bir yatırım kaynağı olarak karşımıza çıkmıştır. Bunlardan birisi ise Litecoin (LTC) şeklindedir. Sizlere amacımız yatırım tavsiyesi vermek değil, sadece coinler hakkında bilgi vermek olacaktır. Bu aşamada diğer bir kripto olan LTC’den söz edeceğiz. Bildiğiniz üzere bu kripto, aynı zamanda bir altcoin olarak da karşımıza çıkacaktır. Diğerlerine kıyasla, daha çok bilinmektedir.

Litecoin (LTC) Nedir?

Her kriptonun farklı bir bağlantısı ve ortaya çıkma zamanı bulunur. Bu durumda Litecoin, 2011 senesinde ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Elbette Bitcoin ile çalışma prensibinin bir noktada benzer olduğunu söylemekte fayda vardır. Fakat bazı konularda ayrıştığını da söylemek gerekir. Her olayda olduğu gibi, BTC’de de bazı hatalar meydana gelmiştir. LTC ise, daha çok BTC’de bulunan ve BTC’nin hatalarını düzeltmek maksadıyla ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise başarılı olmuştur.

Litecoin için bir başka önemli kısım ise, ilk altcoin olma özelliğini taşımasıdır. Ortaya çıktığı ilk zamanlarda büyük bir başarı yakalamıştır. Bu yüzden diğer kriptolarda bu konuda öne geçmiştir. Kendisine başarılı bir yer edinmiştir. Çok düşük meblağlar karşılığında para transferi yapabilme amacıyla çıkmıştır. BTC gibi merkezi bir noktadan kontrol edilmeyen açık kaynaklı ödeme ağı üzerine kurulmuştur. Litecoin kullandığı Scrypt algoritması sayesinde BTC’den ayrışarak yüksek bir işlem hacmine ve çok hızlı blok işleyebilme özelliğine sahip olmuştur. Bahsettijlerimiz neticesinde LTC başarıyı yakalamıştır.

Litecoin madenciliği madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar aracılığıyla yapılmaktadır. Kişisel bilgisayarlardaki ekran kartı ile madencilik yapabilir olmasına karşın kar etme oranı düşük seviyede kalmaktadır.

Madenci sayısındaki artış ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri ile Litecoin madenciliği sürekli olarak zorlaşmaktadır.

Litecoin İçin En Büyük Avantajlar Nelerdir?

  • Litecoin herkes tarafından kullanılabilir bir kripto para birimidir. Gerek kredi kartı şirketleri gerek ise de banka havalelerini göz önüne aldığımız zamanda da çok daha az maliyetlidir.
  • Diğer kriptolara istinaden çok hızlı işlem onay süreçleri bulunmaktadır. Dolayısıyla daha çok tercih sebebi olmaktadır.
  • Blok başına 25 para ödülü kazanan Litecoin madencileri, her 840.000 blokta ve üzerine yılda bir olacak şekilde yarıya indirmektedir. Dolayısıyla planlanan sadece 84 milyon Litecoin bulunmaktadır.

 Litecoin Geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır. Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Litecoin (LTC) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir