Pompei Kavmi Neden Helak Oldu ? - BİLHABER

Pompei Kavmi Neden Helak Oldu ?

Pompei, M.Ö 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen, Vezüv yanardığına ve Napoli şehrine çok yakın bir noktada bulunan İtalya’da bir şehirdir. Pompei şehri M.S. 79 yılında Vezüv isimli yanardağının faaliyete geçmesi sonucunda bir çok insanın mezarı olmuştur. Fuhuş, kumar, alkol, eşcinsellik, zevk ve sefanın başını alıp gittiği günah dolu Pompei şehrinde yaşayan insanlar Lut kavmi gibi helak olmuştur.

Pompei de yaşayan asillerin müthiş zenginlik içinde yaşadıkları bilinmektedir. Bir rivayete göre asillerin yemek yedikten sonra midelerini boşaltmak için kaz tüyleri yutarak kusarlardı. Bunu yapmalarının nedeni ise yemek zevkinden daha çok faydalanabilmekti.

Pompei’de neler yaşandı?

Vezüv yanardağının faaliyete geçmesi ile birlikte meydana gelen volkanik patlamalar ile çıkan lavların ve küllerin şehrin üzerine adeta yağmur gibi yağması ve patlama sonrası çıkan yoğun kükürt gazı sonucunda şehirde yaşayan insanlar bulundukları yerde taş kesilerek helak olmuştur. Ölen insanların üzerini yanardağdan çıkan lavların örtmesiyle günümüze ulaşan insan kalıntıları heykel görünümünde çıkarılmaktadır.

Pompei şehrinde yapılan kazılarda taş halinde çıkarılan insanların ölüm halinde yaptıkları halde bulunmuşlardır. Taşlaşmış halde bulunan insanların hallerinden Pompei’de yaşanan cinsel sapkınlığın boyutu da anlaşılmaktadır.

Pompei kavmi nasıl helak oldu?

Pompei şehri döneminin eğlence merkezlerinden biri haline getiren imparator Caligula kendi kız kardeşine aşık olduğu da rivayetler arasındadır. Şehirde yaygın olarak bulunan genel evlerde, dil bilmeyenler ve denizcilerin bulmakta zorlanmaması için penis işareti bulunuyordu. Şehir içerisinde eşcinselliğin yaygın olduğu ve halk tarafından normal karşılandığı bilinmektedir.

1748 yılında tesadüfen keşfedilen Pompei şehri UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Pompei her yıl yaklaşık 3 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehirde yapılan kazılar sonucu bulunan taşlaşan insan kalıntıları Napoli müzesinde sergilenmektedir.

İşte Pompei Hakkında Merak Edilen Her Şey

Vezüv yanardağı en son ne zaman patladı?

Vezüv yanardağı en son 1944 yılında mart ayında patlamıştır.

Pompei kalıntıları gerçek mi?

Pompei’de bulunan insanlara ait kalıntılar tamamen gerçektir.

Vezüv Yanardağı kaç şehri haritadan sildi?

Vezüv yanardağı M.S 79 yılında Pompei, Herculaneum ve Stabia kentlerini tamamen sildiği bilinmektedir.

Pompei insanlar nasıl taşlaşmış? Pompei olayı ne zaman oldu?

Milattan sonra 79 yılında Vezüv yanardağında meydana gelen patlama neticesinde Pompei halkı, üzerlerine 80 kilometre gibi çok hızlı bir şekilde gelen erimiş lav ve kızgın haldeki volkanik küllerden kaçamadılar. Vezüv’den çıkan lavların ve küllerin arasında kalan insanlara ait cesetler zamanla taşlaşmıştır.

Pompei taşlaşmış insanlar nerede ?

Pompei Antik Kenti Italya’nın Napoli şehrinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir