Ripple (XRP) Nedir ? Avantajlar Nelerdir?

Dijital para birimleri, hayatımızda büyük yer kaplamaktadır. Artık hayatımızın ilerleyen zamanlarında da tam olarak odak noktasında olacağı kesindir. Kripto para birimlerinden birisi, aslında bir altcoin olarak hayatımıza Ripple (XRP) adlı coin girmiştir. Son zamanlarda dijital para birimleri ile ilgileniyorsanız ve aynı zamanda da yatırım yapmayı düşünüyorsanız, konu hakkında net bilgiye sahip olmanız gerekecektir. Sizlere öncelikli olarak Ripple (XRP) konusunda bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz.

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, aslında bir ödeme sistemi ve XRP ise kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından ilk olarak 2012’de piyasaya sürülmüştür. Bildiğiniz üzere birçok farklı altcoin bulunur ama bunların bir merkezi bulunmamaktadır. Fakat Ripple bunların aksine, merkezi olarak bir para birimidir. Ripple’ın amacı tamamen; ucuz, güvenilir ve hızlı bir şekilde blockchain üzerinden yapılmasıdır. Ripple’ın dünyada birçok yerde ofisi bulunmaktadır. Şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan sonra, piyasadaki en çok değeri olan kripto para birimidir.

Ripple İçin En Büyük Avantajlar Nelerdir?

  • Bahsettiğimiz üzere, Ripple; hem ucuz hem de hızlı bir işlem gücüne sahiptir. Bu yüzden son zamanlarda en çok tercih edilen kriptolardan olacaktır.
  • Diğer büyük avantajlarından birisi ise, takas işleminin uygulanabilmesidir. Kısacası; farklı türde varlıkların takas edilme imkanını sunar.
  • Merkezi olan bir kripto olduğu için; karşımıza çıkan diğer kriptolarda oluşan düzenleme kapsamlarının dışında kalacaktır. Bunun en büyük nedeni ise, bankalar ile iş birliği içerisinde olmasıdır.

Ripple İçin Diğer Bilgiler

XRP, saniyede 1.500 işlem ve aynı zamanda 4 saniyenin altında kalan bir işlem hacmine sahiptir. Dolayısıyla bunlar göz önüne alınınca, BTC ve ETH’ye ,istinaden sınırlı olduğunu görebiliyoruz. Ripple, aslında hedefleri dışında seyir işlemiştir. Dijital para konusunda daha çok öne çıkmış ve şu anda da büyük ölçüde dijital para konusunda ünlenmiştir. Ripple transferi sırasında harcanan enerji bitcoin transferi sırasında harcanan enerjiden daha azdır. Bu da Ripple’i Bitcoinden daha avantajlı duruma getirmektedir. Ripple ağının merkezi bir onay sistemi ile çalışması sayesinde transferler saniyeler içinde onaylanarak ve bitcoin transferlerine kıyasla daha az maliyet oluşturmaktadır.

Union Credit (USA), Westpac (Avustralya) ,Axis Bank ( Hindistan ) , UBS ( İsviçre), Santander ( İngiltere ), Akbank ( Türkiye ) günümüzde Ripple desteği  sağlayan bakalar olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde Akbank Ripple ile şu an için sadece İngiliz Santander banka hesaplarına olmak üzere XRP ile bir kaç saniye içerisinde para transferi hizmetini gerçekleştirmektedir.

Geleceği olan kripto paralar arasında şimdilik yer almaktadır. Kripto paralara ait tüm verilere buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Ripple (XRP) Nedir ? Avantajlar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir