Sigarayı Bırakmanın En Kolay 10 Uygulama Metodu - BİLHABER

Sigarayı Bırakmanın En Kolay 10 Uygulama Metodu

Sigarayı bırakmada en etkili yöntem nedir?

Sigarayı bırakmak için çok çabalar sarf edip başarısız mı oldunuz? Hiç önemli değil,defalarca farklı farklı yöntemleri denemekten asla vazgeçmeyin ve bir gün sizde başaracaksınız. Sizlere açıklayacağımız yöntemlerle bir kez daha deneyebilir ve sigaranın tüm zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Nikotin yoksunluğu,sigarayı bırakmanın yoğun bir aşamasıdır. Hastalıkları taklit eden fiziksel semptomlardan,üzüntü duygularına ve görünüşte hiç durmayan sigara içme düşüncelerine kadar her şeyi içerebilir. Sigarayı bıraktığınızda ne bekleyeceğinizi anlamak ve sigarayı erken bırakmanın getirdiği rahatsızlıkları yönetmek için bir plan yapmak sizi kontrol altında tutar ve uzun vadeli başarıya götürür.

Sigarayı Bırakmanın Basit Kuralları

Beş D,karşılaşacağınız sigara içme dürtülerinin çoğuna sağlıklı bir şekilde hızlı yanıt vermenize yardımcı olacak bir dizi yöntemler içerir. Onları ezberleyin ve beraberinde gelen arzularınızın bunlardan herhangi birine uyup uymadığını kontrol edin.

-Su iç

-Dikkat dağıt

-Tartışma

-Derin Nefes

-Gecikme

Sağlıklı Beslenme

1. GECİKME

Bu durumda en etkili yapılacak yöntemlerden biri,sigara içme dürtüsünün yoğun bir şekilde geldiği dönemde mutlaka erteleme yoluna gidin. Genellikle gelen dürtünün 5 ila 10 dakika arasında geçme eğilimi mevcuttur.

İlk bırakma evrenizde,yoksunluk belirtileri sık sık oluşsa da,geçici istekler olduğunu kendinize hep hatırlatın. Sigara içmek yerine onları yönetmeyi ve geciktirmeyi öğrenmelisiniz. Gün içerisinde pratik yapmanız çok önemlidir.

2.DİKKATİNİZİ DAĞITIN

Sigara içme dürtüleri yoğun olarak geldiği zaman mutlaka en kolay yapılması gereken uygulamalardan biri kesinlikle dikkat dağıtmaya yönelik çabalar olacaktır. Yürüyüşe çıkabilir,bulmaca çözebilir ve hoşunuza giden bir hobi alanına yönelebilirsiniz. Dikkat dağınıklığını sağlamak,sigara içme düşüncelerini harekete geçiren sağlıksız zihniyeti etkili bir şekilde durdurur. Kontrol edemezseniz sizi aşağı doğru çeker ve başa sarmanıza sebep olur,mutlaka meşgul olarak kalın.

3. SU İÇMEK

Her hastalığın giderilmesinde ve iyileştirilmesinde karşımıza çıkan su tüketimi,sağlığımızın en temel kaynaklarından birini oluşturur. Su içme ile sigara isteiğini bastırmak arasında ne gibi bir bağlantı olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat deneyin ve sonucuna sizde şahit olun. Nikotinin vücuttan atılması zordur. Ancak iyi bir sıvı alımı bu dengeyi ve zorluğu hafifleten bir çözüm kaynağıdır. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

4. NEFES EGZERSİZİ

Düzgün bir şekilde derin nefes alıp vermek vücudunuzda çok farklı değişkenliklere sebep olabilir. Panik ve endişeli bir hal içindeyken bile,uyguladığınız derin nefes egzersizleri sizi anında rahatlatma sonucu verecektir. Stresli bir vücudun yangının söndürmenin ilacıdır nefes alışverişi.

Haliyle sigara bırakma dönemi de stresli ve endişeli bir durum olduğundan dolayı etkili bir şekilde bu duygunuzu yönetmeniz de size yardımcı olacaktır. Ataklar geldiğinde gözlerinizi kapayın ve üç saniye içinde yavaşça derin nefes alıp verin. Stresiniz azalana kadar bu durumu tekrar edin.

Stresli bir yaşamın getirdiği süreç sonucunda başlanılan sigara kullanımı,aslında bir döngü içerisinde ilerliyor. Sigarayı bırakmakta ayrı bir stres kaynağı olduğundan dolayı beyni bu duruma alıştırmak ve ikna etmek oldukça zordur. Her stres yaşanıldığında o stresi atlatmak ve hafifletmek adına başvurulan sigara kullanımı,aynı stresle karşı karşıya kaldığında yine sigara içme dürtüsünü uyandırıyor.

5. TARTIŞIN

Sigarayı bırakma evresinde yapılacak en önemli adımlardan birisi de etrafınızdan destek almaktır. Çevrenizde size bu konuda yardımcı olacak,motive edecek ve yönlendirecek kişiler ile vakit geçirebilirsiniz. Sigara bırakma kurumlarında edineceğiniz arkadaşlar ile fikir alışverişleri yapmakta sizi bu süreçte olumlu şekilde etkileyecektir.

6. PLAN YAPMAK

Her durum için plan yapmak sizi başarıya götürür. Sigara bırakmaya karar vermenin de ilk başlangıcı aslında beyinde karar verip plan yapmaktan geçer. Karar verdiğiniz dönem içerisinde yapılması gereken durumun nereden başlamaya karar verilmesidir.

-Bir uzmandan yardım alın

-Nikotin bağımlılığı hakkında bilgi edinin ve onu çok iyi tanıyın. Tanımak nasıl davranacağınızı bilmenizin rotasını belirler.

-Bırakma tarihinizi planşayın.

– Nasıl bırakacağınıza karar verin

-Dürtülerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin ve alıştırmalar yapın.

7. SABIRLI OL

Zaman her şeyin ilacıdır sözü tam burada anlam kazaıyor aslında. Her çıkılan yolda olduğu gibi. Kilo verme sürecinde de benzer durumlar söz konusu olmakta. Kişi diyet yaptığı zaman hemen sonucunu görmek ister. Aslında bu sihirli bir değnek değil. Sigara bırakma evresinde de yapılması gereken en önemli kural ondan kurtulmak için sabırla mücadele etmek ve beklemektir.

Sonucu sizi mutlu sona götürecektir. Son içtiğiniz sigara ile aranıza ne kadar zaman koymayı başarabilirseniz,yolun sonu aydınlık olacaktır. Unutmayın sigarayı bırakmak bir olay değil bir süreçtir ve sabırdır.

8. ŞİMDİYE ODAKLAN

Kafa yapısında oluşan negatif düşünceler sizi sigara içmeye daha fazla itebilir. Kişi sigara içmeyi çok seviyor ise,aklına birden’’ bir daha sigara içemeyeceğim ‘’ düşüncesinin belirmesi kişiyi yarı yolda bırakır ve bu sürece asla başlamasına izin vermez.

Şimdide kalma ve aldığınız kararın olumlu getirilerini ve sağlığınızı düşünmeye odaklanmak her zaman başarıya ulaşmanıza yardımcı olur. Hayatınızı etkileme gücünüz bugündedir. Anı yaşamak ve anda kalmak,sizi geçmişe sürükleyemez ve olumsuz düşüncelerin esiri olmanıza izin vermez.

9. OLUMLU DÜŞÜNCE TELKİNLERİ GELİŞTİRİN

Olumlu düşünce telkinleri geliştirmek hayattaki her alanda başarı sağlar. Bu ister iş hayatınız olsun,ister sağlığınız vb. Konular oldukça geniş alanda artı sağlar. Sigarayı bırakma evresinde de kendinize olumlu ve iyileştirici telkinler yapmayı sağlamak başarıya ulaşmanın anahtarıdır.

‘’Nikotini yenecek kadar güçlüyüm’’ ‘’Sağlığımı sigaraya tercih ederim’’ ‘’Ben verdiğim her kararda başarılı oldum’’ gibi olumlu telkin cümlelerini sık sık tekrar etmek sizi motive eden bir sürecin kapısını aralar.

Stresinizi azaltmak için komik film ve videolar seyredin. Bu hem ruh sağlığınız için hem de sigara bırakma sürecinde oluşan stresi kendinizden uzaklaştırmak için etkili uygulamalardan biridir.

Aksi cümleler ise sizi geriye iter; ‘’Bu çok zor’’ ‘’Ben yapamayacağım’’ vb. Cümleler kullanmak bu süreçte başarısızlık getirir.

10. STRESİ YÖNETMENİN YOLLARINI BULUN

Başarısızlığın en önemli kaynaklarından biri stresi kontrol altına alamamaktır. Stresli bir insan yapısı ne aldığı karardan nede yaptığı bir işten verim alabilir. Stresli olunduğu zaman onu nasıl yöneteceğini bilen kişiler her zaman daha mantıklı kararlar alırlar.

Sinir ve öfke en iyi sigara tetikleyici duygularından biridir. Eğer dikkat edilmezse sigara bırakma programınızın iptal olmasına neden olur. Nikotin atakları geldiği zaman birkaç basit uygulama yaparak stresinizi en düşük seviyeye çekebilirsiniz.

– Ilık duş alın; Birkaç mum yakarak mental açıdan ruhunuzu dinlendirin. Ilık duş almak her zaman gergin olan bedeninizi sakinleştirir,gevşetir. Bu durumda stresinizi kontrol etmek sigara isteiğinizin kontrol altına alınmasında en etkili yollardan biridir.

-Egzersiz ve yürüyüş Planlaması yapın; Gergin ve stresli olduğunuzda spor ve egzersiz türü fark etmeksizin,doğada bir yürüyüşe çıkmak,yüzmek,tenis oynama vb. Egzersizler sizi daha iyi ve mutlu hissettirecek.

– Kendinizle baş başa kalın; Kendinizle bir şeyler yapmak,kitap okumak, müzik dinlemek,dans etmek,film seyretmek bu sıkıntılı süreçte yapılabilecek en kaliteli zaman dilimidir. Bu şekilde kendinizi hem meşgul etmiş olur hem de sigarayı bırakma döneminde başarılı bir yol almanıza sebep olur.

Sayılan bu uygulamaları dikkate alarak, kendinize bir armağan verin ve sağlığınıza en olumlu yatırımı yapın ve sigarayı bırakın. Size güveniyorum ve sizde kendinize sonsuz güvenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir