Solana Coin (SOL) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kriptolar, gündemi en çok meşgul eden konulardan birisidir. Bu doğrultuda Solana Coin (SOL) bir diğer kripto olarak karşımıza çıkacaktır. Solana Coin, bir altcoin niteliğinde karşımıza çıkar. Kaldı ki gündemde en çok olan coinlerden de birisidir. Herhangi bir merkezi bulunmaktadır. Bunun haricinde de akıllı sözleşmelere de dayanan bir sistem dahilinde oluştuğu bilinmektedir. Buradaki amaç ise, verimliliği en üst düzeye çıkartmak olacaktır.

Solana Coin (SOL) Özellikleri Nelerdir?

Bazı bankalar, blockchain teknolojisini izinsiz olarak kullanılmaktadır. Solana Coin (SOL) ise bunların açık kaynak kodlu proje halidir. Proje üzerinde çalışmalar, 2017 senesinde başlamıştır. Tam olarak ise 2020 senesinde ortaya çıkartılmıştır. 2020’nin mart ayında, Solana Vakfı tarafından başlatılmıştır. Merkezinin ise İsviçre olduğu bilinmektedir. Anatoly Yakovenko, bu coinin arkasında olan en önemli isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Anatoly Yakovenko kariyerinde Qualcomm ile ismini duyurmaya başlayarak yükselişe geçti. Yakovenko Dropbox’ta daha sonra yazılım mühendisi olarak yeni bir kariyere adım attı.

SOL, Solana Coin içinde bulunan kripto para birimi olacaktır. Kaldı ki Solana ağında olan ücretleri ödemek için yakılmıştır. Ayrıca bir blockchain node’u olmak için SOL kripto para birimi stake edilebilmektedir. Yazım sırasında oluşan bazı durumlar, SOL’un geleceğini de bu aşamada belirleyecektir. Buna göre dökümantasyon nedeniyle, deflasyoner mi enflasyonist mi olacak, bunu ise gelecek zamanlarda görüyor olacağız.

Solana Coin Özellikleri Nelerdir?

Solana kullanıcılarına bazı özellikleri direkt olarak sunan bir sistem gerçekleştirmektedir. Bu sistemde de bazı özellikler meydana gelir. Bu özellikler şu şekilde karşımıza çıkacaktır;

  • Merkeziyetsizleştirme: Turbine, blok yayılması ve aynı zamanda bu protokolün kullanılması dahilinde, hem ölçülebilir hem de yüksek performans elde eden, binlerce node’u desteklemektedir.
  • Ölçeklenebilirlik: Solana yani SOL kriptosu, blok değerlerini, 400 milisaniye olarak sabit bir oranda tutmaktadır. Dolayısıyla saniyede de 50.000 ve üzeri işlemi, aynı anda desteklemektedir.
  • Pahalı Olmayan Uygulamalar: Uygulama üzerinde olan işlemler, o kadar da pahalı olmayacaktır. Dolayısıyla; 1 milyon işlem, neredeyse 10 ABD dolarına tekabül etmektedir.

Solana Coin’in Gördüğü En Yüksek Değer Nedir?

Solana Coin (SOL) 13.05.2021 tarihinde gördüğü en yüksek değer ile zirve yapmıştır.

 Buraya tıklayarak kripto paralara ait tüm verilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir