WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Bir süredir gündemde olan Whatsapp gizlilik sözleşmesi süresi doldu. Peki, şu an WhatsApp kullanıcılarını ne bekliyor?

WhatsApp gizlilik sözleşmesi, uzun bir süre daha gündemde kalacağı benziyor. Sürelerin uzatılması, gizlilik sözleşmesi ile ilgili açıklamaların gelmesi ve çok daha fazlası, uygulamanın sürekli olarak konuşulmasına neden oluyor. Peki, kullanıcıları rahatsız eden nedir? Kullanıcılar için sunulacak olan gizlilik sözleşmesine neden itiraz ediliyor? İşte sizin için gizlilik sözleşmesinin detayları…

Gizlilik Sözleşmesi Ertelemesi

Konunun bir türlü kapanmıyor olmasından dolayı, gizlilik sözleşmesi için erteleme kararı çıkmıştı. Ancak yapılan bu ertelemenin de süresi doldu. WhatsApp güncellenen gizlilik ilkesinin tepkisinden sonra, erteleme oldu; fakat süre doldu! Kullanıcıları ne bekliyor? Yeniden bir erteleme olacak mı? İlk erteleme 15 Mayıs’a kadardı. 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra yeniden bir erteleme olmadı. Yani direkt olarak söylemeliyiz ki artık sözleşme ile alakalı bir sonuca varılması gerekiyor. Peki, kararlar tam olarak nedir? Sözleşme maddeleri nelerdir?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Maddeleri

Çok sayıda kişinin itiraz ettiği gizlilik sözleşmesinde ne var? WhatsApp gizlilik sözleşmesi maddeleri neler? 4 Ocak’ta gizlilik sözleşmesi güncellendi. Gizlilik ilkesi uygulamanın resmi internet sitesinde yer aldığından, herkesin inceleme fırsatı da oldu. Bakıldığında bilmeniz gereken WhatsApp’ın Facebook’un bir parçası olarak yer aldığı. Sözleşmede de bunun vurgulanması dikkat çekti.

Hizmetlerin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp, hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri toplamak zorundadır. Aldığımız ve topladığımız veri türleri hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır.’

Şeklinde devam ediyor. Hizmetleri sağlamak için belli bilgilere ihtiyaç duyduğunu söyleyen şirket, bunlar olmadan da hizmet sunamayacak olduğunun altını çizer. Facebook şirketlerden bilgi alıyor. Bu şirketlere de bilgi paylaşımı yapıyor. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil olmak üzere özelleştirme ve destekleme söz konusu olacaktır.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Onaylanmazsa Ne Olur?

En çok merak edilen sorulardan biri ise WhatsApp gizlilik sözleşmesi onaylanmazsa ne olur sorusu oluyor. Onaylanmaması durumunda sizleri ne bekliyor? Gizlilik sözleşmesinin 15 Mayıs’a kadar hala kabul edilmemesi durumunda hesaplar birkaç günlük gelecek olan mesaj ve aramaların bildirimlerini görecek. Ancak okumak ya da yanıtlamak üzere bir kullanım söz konusu olmayacak. Yani uygulamaya sınırlandırma tamamen gelmiş olacak. Herhangi bir şekilde okuma ya da geri dönüş sağlanmayacak. Kabul etmemiş olan kişiler için uygulamaya erişim sınırlandırılmış olacak. Gelen mesajların bildirimini görüp açamıyor olmak ise tamamen sizin de sözleşmeyi onaylamanızı sağlamak açısındandır. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, direkt olarak kullanmaya devam etmek isteyen kişiler için sözleşmenin onaylanması gerektiği konusunda gerekeni yapabilirsiniz.

WhatsApp’a Alternatif Uygulamalar

Eğer kesinlikle kullanmak istemiyorum diyenler için çok sayıda alternatif uygulama olduğundan, direkt olarak o uygulamaların kullanılması sağlanabilir. Farklı pek çok şirket tarafından gerek gizlilik sözleşmesi sonrasında gerekse öncesinde uygulamalar oluşturulmuştu. Hatta çok sayıda kişinin farklı uygulamalar üzerinden mesajlaştığı da bilinir. Eğer gizlilik sözleşmesini onaylamak istemiyorum diyorsanız, mutlaka bu uygulamanın dışında yer alan uygulamaları kullanarak da seçim yapabilirsiniz.

  • Telegram Messenger
  • Signal
  • BİP

Sunulan uygulamalar, direkt olarak WhatsApp üzerinden yapıldığı gibi grupların oluşturulması, görsel ve ses kayıtlarının atılmasının sağlanması, aynı zamanda görüntülü aramanın olması gibi pek çok seçenek olacaktır. Bunları değerlendirmeniz durumunda, direkt olarak uygulamaları göz önünde bulundurup kullanabilirsiniz. WhatsApp’a alternatif uygulamalar üzerinden seçim yaparak kullanabilirsiniz. Seçim sizin.

WhatsApp web kullanma rehberi ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

One thought on “WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir